Singapur Havayolları Destinasyonsuz Uçuşlara Başlıyor

0

Singapur Havayolları, seyahat tutkunu vatandaşlarına tekrar uçma deneyimi yaşatabilmek için destinasyonsuz uçuşlar başlatmayı düşünüyor. Singapur Turizm Kurulu yaptığı açıklamada, destinasyonsuz uçuşlarda Singapur Havayolları ‘nın Airbus A350 uçak modelini kullanacağını açıkladı. Ülkenin tek büyük havalimanı olan Singapur Changi Havalimanı iç hatlardan kalkacak uçak, 3 saat havada dolaştıktan sonra geri dönerek aynı havalimanına iniş yapacak. Ada etrafında hangi rotayı kullanacağı henüz bilinmiyor.

Singapur, yurtdışından geleceklere katı kurallar uyguluyor. Covid-19 süreci nedeniyle uygulanan kısıtlamalar gereği gelen yolcuların tamamı 14 gün karantina sürecine tabi tutuluyor. Karantinaya alınanların takibini yapabilmek için elektronik bileklik uygulaması yapan Singapur, karantina kurallarına uymadığı tespit edilenlere ağır cezalar uyguluyor.

Ayrıca, vatandaşlarına zorunlu haller dışında yurdışına çıkma planlarını öngörülebilir bir tarihe ertelemelerini tavsiye ediyor. Bu durum dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden biri olan Singapur’da, seyahat tutkunu vatandaşlarının çok uzun süredir seyahat etmediği anlamına geliyor.

Singapur’da bir uçağı hiçbir yere uçurmadan havada dolaştırma fikri çevresel bir tehdit olarak algılanmıyor. Covid-19 süreci boyunca çok az uçuş gerçekleşen Changi’de yaşanan ekonomik sıkıntılara karşı bir hamle olarak da görülen destinasyonsuz uçuşlar, Singapur Havayolları ‘nın gelirlerini bir miktar arttırması öngörülüyor. Aynı zamanda havayolu pilotlarının yetkinliklerini güncel tutabilmek için de değerlendirilmesi gündemde. Çok yakın zamanda bu sebeple onlarca Airbus A380 uçuşu, yolcusuz ve kargosuz olarak gerçekleştirilmişti.

Singapur Havayolları destinasyonsuz uçuşlara başlıyor.

Singapur Havayolları İlk Değil

Singapur Havayolları, destinasyonsuz uçuşlar gerçekleştiren ilk ülke olmayacak. Taipei merkezli EVAair,  geçtiğimiz ay yerel babalar günü kutlamalarında Tayvanlı havacılık meraklılarına destinasyonsuz uçuş gerçekleştirmişti.”Hello Kitty” temalı uçuşta, 3 Michelin yıldızlı şef Motokazu Nakamura’dan gurme lezzetler servis edilmişti.

Avustralya merkezli Qantas, yıllardır destinasyonsuz yurtiçi  gezi uçuşları gerçekleştiren bir başka havayolu şirketi. Yol boyunca herhangi bir yere inmeden ayrıldıkları havalimanına dönmelerine rağmen, Antarktika üzerinden yapılan uçuşlar çok az insanın görme şansı bulduğu bölgelerde uçuş gerçekleştiriyor. Bu sebeple de yoğun ilgi görüyor…

Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor! yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

Çevre ve Doğa Polisi Geliyor yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

Ryanair: 10 Euroluk Biletle Uçuş Deneyimi yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

Bizden Vize İstemiyorlar mı? yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz