Sivas Gezi Rehberi, Aydınlar Şehri

0

Sivas Gezi Rehberi

Sivas gezi rehberi sayesinde bu şehir hakkında pek çok bilgiye sahip olacaksınız. Tarihi olayların yaşandığı ve birçok döneme ışık tutan bir şehir, Sivas. Sivas, yakın tarihte de adını kangal köpekleriyle duyuran bu güzide şehir, en eski yerleşim yerlerinden biridir. İpek Yolu güzergahında yer alması nedeniyle tarihte önemli bir yere sahip olduğunu bizlere kanıtlıyor.

Sivas şehrinin bir başka anlamı ise cumhuriyetin temellerinin burada atılıyor olmasıdır. Tarihe ‘Sivas Kongresi’ olarak da geçen olayda Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyet için burada bir devrim yapmıştır. 1993 yılında Madımak Otel yangını ile Sivas yine gündeme gelmiştir. Herkesin dillerinden düşürmediği türküleriyle hasret giderdiği ozan Aşık Veysel’de bir Sivaslıdır. Şimdi bu güzel kenti biraz daha yakından tanıyalım.

Sivas Gezi Rehberi, Sivas Nerede?

Sivas, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer alan bir şehirdir. Konum itibariyle pek çok bölgenin geçiş güzergahında bulunmaktadır. Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu anadolu ve Karadeniz Bölgelerini birbirine bağlayan geçiş güzergahında yer almaktadır.

Sivas ayrıca pek çok ile de yakın ve sınır komşusudur. Sivas’ın güneyinde Malatya, Kahramanmaraş, Kayseri, kuzeyinde Giresun, Ordu ve Tokat, doğusunda Erzincan ve batısında da Yozgat illeri bulunmaktadır. SivasKayseri’ye 196 km, Malatya’ya 247 km, Erzuruma 434 km, başkent Ankara’ya 442 km ve İstanbul’a da 893 km uzaklıktadır.

Sivas Gezi Rehberi, Ulaşım

Sivas birçok ilimize göre oldukça alternatifli bir güzergaha sahiptir. Hava, kara ve demir yolu ile Sivas’a ulaşım sağlanabilmektedir. 2020 yılı itibariyle yüksek hızlı trenin bölgeye gelmesiyle birlikte Ankara – Sivas arası demiryolu da güçlenmiş olacak. Bu nedenle Demir yoluyla kısa sürede ulaşım sağalanacak olması Sivas kentini daha da avantajlı bir konuma getirecektir. Ayrıca hava yolu ile Türkiye’nin önemli kentlerinden yolculuk yapabilmek mümkün. Havalimanı ise şehre yaklaşık 20 km uzaklıkta.

Araç ile Sivas’a gelmek isteyenler ise, konumuna göre belli bir yol kat etmeleri gerekiyor. İstanbul’dan yaklaşık 8 – 10 saat, Ankara’dan ise yaklaşık 5 saat sonra ulaşabilmek mümkün. Çevre illerden ise 2 ile 5 saat arasında gelebilmek mümkün.

Sivas gezi rehberi

Sivas Gezilecek Yerler

Sivas gezilecek yerler konusunda bi hayli fazla yere sahip. Tarihi bir kent olması nedeniyle yerli ve yabancı turistlere dolu dolu gezme imkanı sağlıyor. Ancak unutmadan şunu söylemek isterim, şehri gezmek için kış aylarını tercih etmeyin oldukça soğuk olduğundan sizleri zorlayabilir. Fakat kış gezisi ve kayak tatili yapmak isteyenler için bu durum ayrı.

Divriği Ulu Cami

Kentin simgesi haline gelen Divriği Ulu Cami, 1243 yılında tamamlanmıştır. Mengücek Beyliği döneminde Süleyman Şah’ın oğlu tarafından inşa ettirilmiştir. Divriği Ulu Cami, 1985 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmuştur.

Çifte Minareli Medrese

Selçuklu Devleti’nin fazla eser bıraktığı bir şehir olan Sivas’da bu eserlerin en önemlilerini görebilmek mümkündür. Bu eserlerden biri de Çift Minareli Medrese. İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından 1271 yılında inşa ettirilmiştir.

Sivas Eğri Köprü

Sivas gezilecek yerler rehberinde sırada Sivas Eğri Köprü var. 12. yüzyılda yapılan köprü yaklaşık 800 yıldır ayakta durabilmektedir. Fotoğraf severler için güzel kareler veren köprü, sizlere Sivas hatırası bırakacaktır.

Taşhan

19. yüzyılda kesme taş usülü ile yapılan bir handır. Dikdörtgen şeklinde bir yapıya sahip olan hanın üç farklı giriş kapısı vardır. Taşhan’ın alt kısmında hediyelik eşyalar satan birçok dükkan vardır.

Şitaiye Medresesi

Dönemin devleti Selçuklu’da hastane olarak kullanılan medrese 1217 yılında I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Şifahane olarak da bilinen medrese, en eski hastane olarak bilinmektedir.

Sivas Kongre Binası ve Atatürk Etnografya Müzesi

Şehrin merkezinde bulunan müze, Milli Mücadelenin Karargahı olarak kullanılan bir binadır. Bu nedenle Cumhuriyet tarihinde önemli bir yere sahip olan bina günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Sivas gezilecek yerler de son durağımızda Sivas Kongre Binası oldu.

Sivas Gezi Rehberi Nerede Konaklanır?

Sivas konaklama açısından sıkıntı çekmeyeceğiniz illerden birisidir. Kentin merkezi başta olmak üzere pek çok yerde lüks ve modern oteller bulunmaktadır.

Sivas Gezi Rehberi Ne Yenir?

Sivas’ta yemek kültürü yaz ve kış mevsimi olarak ayrılır. Yazın sebze ve ot yemekleri tüketilirken, kışın ise bulgur dövmez, erişte, un öğütme gibi yemek çeşitleri tercih edilir.

Kocaeli Gezi Rehberi, Sanayinin Zirve Şehri

Kayseri Gezi Rehberi, Selçuklunun Modern Şaheseri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz