Size İlham Verecek ve Yoldaşlık Edecek 10 Muhteşem Gezi Kitabı

1

Kimileri okumayı sever, kimileri gezmeyi. Kimileri gezerek görmenin daha faydalı olduğunu savunur, kimileri okuyarak öğrenmenin. Bu öykülerde kimi bir iddia uğruna, kimi iş için, kimi yanına sadece fotoğraf makinesi, bisikletini veya yelkenini alarak atmış kendini yollara. Bu gezi kitabı listesi ile içinizdeki gezgin ruh ortaya çıkacak, okumanın ve gezmenin ayrı ayrı insana çok şey kattığını bizimle beraber deneyimleyeceksiniz.

Jules Verne – Seksen Günde Dünya gezisi

Listeme bir gezi klasiğiyle başlamak istedim. Phileas Fougg isimli kahramanımız bir iddia sonucunda hiçbir hazırlık ve plan yapmadan dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır. Bu olağanüstü yolculuk 19. yüzyılda sanayi devrimiyle gelen tren ve buharlı gemi gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra 1869 yılında açılan Süveyş Kanalı sayesinde yapılabilmektedir. Bir iddiayla başlayan bin bir türlü maceraya, bir polis soruşturmasıyla, bir de aşk hikâyesi eklenir. Özgün ismi Seksen Günde Devr-i Alem olan kitap Jules Verne’nin en sevilen yapıtlarından biridir. Zamansız diyebileceğimiz bu kitabı 7’den 70’e herkes okuyabilir.

 

Atilla İlhan – Abbas Yolcu

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden olan Atilla İlhan aslında daha çok şiirleri ile sevilmiştir memleketimizde. Abbas Yolcu, Attila İlhan’ın 1949-1952 yılları arasında, o dönem için yepyeni olan bir üslupla kaleme aldığı ve Varlık dergisinde bölüm bölüm yayımlanmış gezi yazılarından oluşuyor.

Attila İlhan’ın usta kalemiyle sıradan yolculuk hikayeleri bile nasıl zenginleşiyor bu kitapta ona şahitlik ediyoruz. Bu kitabı ile edebi üslubunu oluşturduğunu söyleyen Atilla İlhan’ın keyifli gezilerini okumaya bayılacaksınız.

Alain De Botton – Seyahat Sanatı

Rotası uzaklar, rehberi yazarlar olan bu kitapla çıkacağınız seyahatlere daha farkı bir gözle bakmaya başlayacaksınız. Seyahat kavramına farklı yönlerden yaklaşılmış bu kitapta seyahat etmeseniz dahi kendinizden çok şey bulacaksınız. Bu kitabında, seyahatin bir iş ya da tatil rutini değil, ruhu dinlendiren ve onaran bir ritüel olduğunu aktaran Alain De Botton sayesinde kitabı okurken, farklı şehirleri farklı yazarların rehberliği eşliğinde gezmenin eşsiz keyfine varacaksınız.

Mina Urgan – Bir Dinozorun Gezileri

Türkiye aydınının sıcak ve zeki dili olan Mina Urgan Bir Dinozorun Gezileri kitabı ile okurlarını oldukça keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Çıktığı dünya turunda yaşadıklarını neşeli bir üslupla kitabına aktaran Mina Urgan, dinozorca yani az parayla seyahatinin nasıl tadını çıkardığını, tanıştığı insanları, yeryüzünü ve kendini çok güzel tanıtmış. Bu gezileri gülümseyerek okuyacak, okurken düşüneceksiniz.

Joshua Slocum – İlk Defa Tek Başına

gezi kitabı

Pek çok denizcinin en büyük hayali şüphesiz yelkenle dünyayı tek başına dolaşmaktır. Joshua Slocum, işte bu hayali gerçekleştiren dünyadaki ilk denizcidir. Motoru bile olmayan küçük bir tekneyle tek başına Güney Amerika’yı dolaşarak bir ilke imza atmıştır. İnsanlar için ilham kaynağı olan bu hikaye Joshua Slocum’un yelkeni Spray ile ünlü yolculuğunu yüzyıl önce

kendi kalemiyle yazdığı hikayesidir. Özellikle deniz tutkunlara severek okuyacaktır.

Dilan Bozyel – Paris-Beyrut Mutluluk Hattı

gezi kitabı

“Herkesin rotası evine çıkıyormuş. Peki, evimiz nerede?” cümlesini kendini rehber edinerek, yanına sadece arkadaş edindiği fotoğraf makinesini alıp yaşayacağı şehri, yaşamak istediği şehirleri fotoğraflayarak bulmaya çalışan bir fotoğrafçı Dilan Bozyel. Bozyel’in hikayesi mutlu olacağına ve evi olabileceği inandığı iki şehirde geçiyor; Paris ve Beyrut. Bu iki şehrin sokaklarını beraber geziyor ve Dilan Bozyel’in harika fotoğraflarıyla mest oluyoruz. Sanatçı aynı zamanda kitabın yayımlanmasının ardından kitapla aynı ismi taşıyan bir sergi açmıştır.

Gabriel Garcıa Marquez – Doğu Avrupa’da Yolculuk

1950’lerde gazeteci olarak Doğu Avrupa’daki sosyalist ülkelere seyahat eden Márquez’in o dönem tuttuğu gezi notlarından oluşan kitaptır. Son derece akıcı ve samimi bir dile sahip olan kitapta, Doğu Almanya’dan başlayıp Çekoslovakya, Polonya, Macaristan ve Sovyetler Birliği’ne uzanan bu serüven boyunca okurlar Márquez’in hem yol arkadaşları ve tanıştığı kişilere dair gözlemlerini hem de dönemin toplumsal ve siyasi gelişmeleriyle ilgili yorumlarını bulacaklar. İnci Kut çevirisi ile yayımlanan bu kitabı okuduğunuzda soğuk savaş dönemi Doğu Avrupası hakkında fikir sahibi olmanız mümkün.

Buket Uzuner – Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları

gezi kitabı

Bi insanın, bir dostun dilinden seyahat tecrübeleri, anıları dinlemek bambaşkadır fakat bir edebiyatçının kaleminden okumak bambaşka. Ülkemizin önde gelen roman yazarlarından olan Buket Uzuner’in kitabı, Norveç, İsveç, Finlandiya, A.B.D., Cezayir, Danimarka ve Rusya’da sırt çantasıyla yaptığı uzun tren yolculukları sırasında dünyayı, kendini ve ‘öteki’ni keşfedişinin hikayesini anlatıyor. Bu keyifli gezi kitabı mutlaka okunacaklar listenizde olmalı.

Hasan söylemez – Hayata Yolculuk

gezi kitabı

Bir bisiklet, sıfır lira, sekiz ay, on bin kilometre!

Hasan Söylemez olmazları oldurarak, bisikletle 8 ayda 10 bin kilometre yaparak Türkiye’yi dolaştı. Filmlere konu olacak türden bir deneyim yaşayan Söylemez, bu yolculuğu kitaplaştırdı. İnsanlığın ölmediği yerde, Anadolu’da geçen bu inanılmaz deneyimi okuyarak keşfetmelisiniz.

Natıonal Geographıc – Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler: Dünyanın En Muhteşem 225 Yeri

Listemizin son kitabı hem seyahat serüvenine meraklı hemde kitap koleksiyoncuları için oldukça önemli bir derleme. Büyüleyici fotoğraflarlar ve listelerle dolu olan Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler kitabında National Geographic’in seyahat uzmanları ve ödüllü fotoğrafçıları sizi dünyanın en muhteşem yerlerine doğru uzun bir yolculuğa çıkarıyorlar.

Bir rehber niteliği taşıyan bu kitapla beraber Hawaii’nin nefes kesen, 120 katlı bina yüksekliğindeki Hi’ilawe Şelalesi’nden NASA’nın gelecekteki Mars görevinin simülasyonunu yaptığı araziye kadar doğanın en harika manzaraları ile medeniyetin en büyük başarılarını deneyimleyin.

Size İlham Verecek ve Yoldaşlık Edecek 10 Muhteşem Gezi Kitabı gibi , Yaşam kategorisinde daha fazla yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz