Sofya Ekspresi: Trenle Komşu Ziyareti

0
Sofya Ekspresi ile komşuya ziyaret

Covid var. Yan komşuyu ziyaret edemiyoruz. Sınır komşusuna mı gideceğiz? demeyin. Bulgaristan bize sınırları açtı. Yurtdışı özlemiyle yanıp tutuşanlar için güzel rota bence. Bizim vizeler evde yatmaktan sıkılmıştır, onlar da bir hava alsın diyerek Kasım ayı için Bansko planı falan yapmaya başladık. Sofya Ekspresi şu an çalışıyor mu bilmiyorum ama benim öngörüm 2021 başında açılacağı şeklinde. O zaman kadar canınız trenle yurtdışına çıkmak çekebilir diye düşünüp bu yazıyı yazıyorum.

Sofya Ekspresi Nedir

Sofya Ekspresi İstanbul-Sofya arası çalışan bir yurtdışı tren hattı. Kalkış noktası Halkalı garı varış ise Sofya. Ülkemizde pek fazla uluslararası hat olmadığı için bu tren hattı bizim gibilerin hemen üzerine atladığı bir hat. Yanlış bilmiyorsam eskiden Romanya’ya kadar gidiyordu ama artık maalesef Sofya’dan öteye gitmiyor.

Ülkemizde çalışan ana hat trenlerinden birtakım farklılıkları var ama benzerlikleri ağır basıyor diyebiliriz. İlerleyen paragraflarda daha detaylı anlatacağım bunları.

Yurtdışına çıkmak için pratik bir alternatif mi derseniz kesinlikle değil. Peki, bir keyif yolculuğu mu derseniz o hiç değil. Sadece binmiş olmak için biniyorsunuz gibi bir durum çıkıyor ortaya. Eskiden ucuz bir yurtdışına çıkış yöntemi idi diyebiliriz ama bu döviz kurları ile maddi külfetten başka bir şey olamıyor maalesef. Yine de uçak biletinden daha uygun bir alternatif olduğunu, bu döviz kurlarına rağmen söyleyebilirim. Peki, uçak ve tren arasındaki fiyat farkı, hem süreyi uzatmaya hem de konforunuzdan feragat etmeye değer mi diye sorarsanız, işte o tartışmaya çok açık bir konu…

Sofya Ekspresi ‘nin Anahat Trenleri ile Benzerlikleri

Ülkemizde Doğu Ekspresi, Van Gölü Ekspresi, Güney Kurtalan Ekspresi ve İzmir Mavi Treni gibi uzun soluklu ana hat trenleri var. Bunlardan çoğunu deneyimledim. Hatta bazılarını 2 kez deneyimledim. Birçoğunuzun gerçekleştirdi ama hala Doğu Ekspresi ile Kars hayalleri gerçekleşmeyenler için sizi kendi Youtube kanalımdaki oynatma listesine davet ediyorum. (Buradan ulaşabilirsiniz) Çünkü şuan yapacağım kıyaslamaları anlayabilmek için önce bu ana hat trenlerinden en az birini deneyimlemiş olmak şart. E bu yazının konusuda Sofya Ekspresi olduğuna göre başka bir tren hattını anlatmak manasız olacak J O yüzden henüz ana hat treni deneyimi olmayanları önce konu ile ilgili fikir sahibi olmaları için başka kaynaklara özür dileyerek gönderiyorum.

Deneyimi olanların ilk soracağı soru büyük ihtimalle kompartıman kıyaslaması olacak. Kompartımanlar bu tren hattında diğerleri ile aynı. Yani yataklı ve kuşetli seçenekleriniz mevcut. Kompartıman içleri, diğer trenler ile birebir aynı. Farklılıkları da var onları az sonra detaylandıracağım.

Yataklı kompartımanlarda, iç hat trenleri gibi 2 yatak, lavabo, askılık, dolap, mini buzdolabı ve priz mevcut. Kuşetlilerde ise 4 adet yatak mevcut. Dışardan baktığınız zaman birebir aynısı desem yeridir.

Rahatlık olarak değerlendirmek gerekirse bir fark ben göremedim. Yataklar da, kompartman donanımları da birebir aynı. Yine patilerimi kalorifere dayayıp kedi gibi sıcak sıcak uyudum yol boyu. Herhangi bir rahatsızlık duymadım.

Lavabo kullanımı bu trende de ortak. Kompartımanlarda ortak kullanımlı ve diğer ana hat trenleri ile aynı donanımlara sahip tuvaletler mevcut. Duş yok. Sadece wc.

Benzerlikler bu kadar. Bitti 🙂

Sofya Ekspresi ‘nin Anahat Trenleri ile Farklılıkları

Burada sayacak daha çok maddemiz var. Öncelikle kompartıman tiplerinin diğerleri ile aynı olduğunu söyledik ama içerikler tamamen aynı değil.

İç hat trenlerinde yataklı kompartımanda seyahat edecek yolcular, trene bindiklerinde jilet gibi yataklar ile karşılaşıyor. Sofya Ekspresinde ise durum tamamen farklı. Yataklar hazır olmuyor. Size paket içinde yastık kılıfı ve çarşaf veriyorlar. Siz kendiniz yatağınızı hazırlıyorsunuz. Yüro ile ödeme yapıp yatağımı kendim hazırlamak da yaniii bilemedim. Parayla rezil olmak değil de nedir.

Demem o ki kuşetli de alsanız yataklı da, yatak hazırlama konusu size ait. Kimse elini sürmüyor yataklara.

İkinci konu satır arasında bahsettiğim para birimi mevzusu. Bu trene İstanbul’dan bindiğiniz halde ücretler yüro olarak sabitlenmiş durumda. Yani kur arttıkça bilet fiyatı da oturduğu yerden artıyor.  Bilet alımı da diğer ana hat trenlerinden farklı. İnternetten bilet alamıyorsunuz bu tren için. Detaylar aaaaz sonra…

Kompartıman seçimi konusu da bu trende tamamen farklı. İç hat trenlerinde koltuklarınızı siz kendiniz seçiyorsunuz ama bu trende böyle bir şey yok. Size otomatik atanıyor kabin ve koltuk. Yani 4 arkadaş toplu halde gidip bilet almadığınız müddetçe, aynı kabinde seyahat etme şansınız sıfıra yakın. Daha da kötüsü eğer kuşetli bir kabinde yalnız seyahat etme hayaliniz varsa bunu da yapamıyorsunuz. Çünkü sistem otomatik olarak yanınıza tanımadığınız birini atıyor. Ya kabini komple alacaksınız ya da yanınıza horlayan (veya daha kötü şeyler yapan) birinin gelmesi ihtimalini göze alacaksınız. Biz çift olduğumuz ve bileti birlikte aldığımız için böyle problemler yaşamadık.

Yemekli kompartıman olmayışı başka bir farklılık unsuru. 13-14 saat yolculuk yapacaksınız ama bir su bile alacak yer bulamayacaksınız. Gerçekten akıl alır gibi değil ama durum bu. Hazırlıksız bindiyseniz geçmiş olsun. Aç susuz gideceksiniz sabaha kadar.

İç hat trenlerinde sadece binişten sonra bilet kontrolü dışında kimse size ilişmez. Bu trende ise yaklaşık 2 saatlik bir süre uykunuzdan feragat etmek zorunda bırakılıyorsunuz. Çünkü tren yurtdışına çıkıyor ve prosedürler çok daha fazla. Bu konuyu da aşağıda detaylandıracağım.

Sofya Ekspresi bilet nasıl alınır

Bilet Alımı ve Fiyatlar

Yukarıda üstünkörü bahsettiğim gibi bilet alım süreci bu trende farklı işliyor. İnternetten satış yok. Ya Halkalı garına ya da Sirkeci garına gitmeniz lazım bilet almak için. Satış eski usul, sadece gişeden. Evet, yanlış okumadınız GİŞE. Bizim neslin unuttuğu hatta belki de ilk defa duyduğu kelimelerden. Baya baya gişeye gittik bilet almak için. Sene 2020.

Bilet fiyatlarına gelince… Yüro bazında yapmanız gereken ödeme kuşetli kompartımanlar için kişi başı 28.50€ yataklılar için ise 33.50€.

Uçak bileti bundan bir tık daha pahalı. Thynin tarifeli seferi ile İstanbul-Sofya 1.5 saat. Her iki yöntemle de gittim Sofya’ya. Bu kurlar ile rahatınızdan feragat etmeye değmeyeceği kanaatindeyim.  Buna rağmen neden bindin derseniz tamamen tecrübe etme isteği. (ben bindiğimde yüro biraz daha ılımlı fiyatlardaydı). Olur da bir gün yüro 3 liraya düşerse işte o zaman gerçekten çıkı çıkın gidin.

Yolculuk Deneyimi

Tren ile yurtdışına çıkmış olmak için çıkmak bir deneyim olarak kabul ediliyorsa bence güzel bir deneyimdi. Böylece her türlü ulaşım aracıyla sınır değiştirdim diyebiliyorum artık. Çatlayın e mi :))

Şakası bir yana, bu tren Doğu Ekspresi ya da diğer iç hat trenleri gibi “bineyim de şöyle bir tren yolculuğu keyfi yapayım” diyebileceğiniz bir hat değil bence. Bunun ilk sebebi yolculuk süresinin diğerlerine göre kısa olması. Bu durumda ya trende keyif sürenizi ciddi şekilde kısaltmanız, ya da bütün gece uyumamanız gerekiyor. Ben ikinci seçeneğe eskisi kadar sıcak bakmadığım için efendi efendi biramı içip sonrada uyudum.

İkinci sebebi ise bu trende diğerlerinde olmayan birtakım prosedürlerin olması. Tren Halkalıdan Kapıkuleye varıncaya kadar, yani yaklaşık 3 saatlik bir süre boyunca istediğiniz gibi takılabilir ya da uyuyabilirsiniz. Tren Kapıkuleye geldiğinde kapınız görevliler tarafından tıklatılıyor ve trenden indiriliyorsunuz. Gümrüğe götürülüp ülkeden çıkışınız yaptırılıyor. Sonra trene geri biniliyor.

Tren biraz ilerliyor. Bu sefer Bulgar polisler kapı tıklatıp pasaportunuzu istiyor. Vizenize bakılıyor. Bir süre geçiyor, kapı yine tıklatılıyor. Yine Bulgar polisler kompartımanınızı arıyor. Güvenlik kontrolü yapıyor.

Bunu da atlatırsanız kapıyı bu sefer Türkler tıklatıyor. Pasaportlar toplanıyor. Yaklaşık yarım saate yakın bir süre sonra ikinci bir tıklama bu sefer pasaportunuzu geri getirmek için. Giriş damganız basılıp, pasaport size iade ediliyor.

Bu işlemlerin bitişi gece 3-3.30 civarını buluyor. Bundan sonra ister uyu ister sabaha kadar kompartımanda keyif yap. Kimse karışmıyor.

Tren sabah 9’da Sofya’ya varıyor. Yani uyumak ya da takılmak için kalan süreniz 5.30-6 saat kadar.

Umuyorum en yakın zamanda yeniden tren hatları çalışmaya başlar. O zaman kalan ana hat trenlerini de burada sizinle paylaşabilirim.

Nedir Bu Van Gölü Ekspresi? yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

Önceki İçerikBursa Kamp Alanları Rehberi
Sonraki İçerikSülüklü Göl ’de – Doğanın Kalbinde Bir Yerde
Merhaba, ben Ceren Alican. 1991-Adana doğumluyum. Çukurova Üniversitesi mezunu bir Peyzaj Mimarıyım. Kendimi bildim bileli evcimen bir insan olmadım, olamadım. Çünkü evime dönmenin, dönebilecek bir evim olduğunu bilmenin, daha da güzeli istediğim zaman evimden çıkıp dünyanın herhangi bir yerinden hikayelerle geri dönmenin verdiği hazdan bir türlü vazgeçemedim.İnsanın dönebilecek bir evi olmasının ne kadar büyük bir şükür sebebi olduğunu seyahat ettikçe öğrendim. Her zaman merak etmeyi, okumayı ve görmekten asla vazgeçmemeyi bana annem öğretti. Çocukluğum ve ergenliğim yaşıtlarımın o dönem hayal bile etmediği ülkelere ayak basarak geçti. Büyüdüm, okudum, meslek sahibi oldum, İstanbul'a taşındım, evlendim. Fakat annemin bana aşıladığı seyahat etme ve merak ettiği herşeyin peşinden gitme alışkanlığım baki kaldı. Şimdi yine kimsenin gitmeye cesaret etmediği, orada ne var ki diye burun kıvırıp gitmek istemediği yerlere hayat arkadaşımla beraber gidiyorum. Ve inanır mısınız hayatımda gördüğüm en unutulmaz şeyler hep insanların 'orada gezilecek ne var ki' dediği yerlerden çıkıyor...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz