Sülüklü Göl ’de – Doğanın Kalbinde Bir Yerde

0

Doğanın Kalbinde Bir Yerde – Sülüklü Göl ’de…

Uykuya dalamadığınız gecelerde ne yaparsınız? Ya da huzur bulamadığınızda? Ben kendimi bildim bileli hayal kurarım. Bunda hayalperest burcumun etkisi var mıdır bilmem ama çocukluğumdan beri yaptığım şeylerden biri istisnasız hayal kurmak. Ve uykuya öyle dalmak…

Madem hayal kurmaktan bahsettik o zaman şimdi sizinle geceleri uyumadan kurduğum hayalimi yani benim küçük saklı cennetimi paylaşayım. Düşümde masmavi bir gökyüzünün altındayım. Güneş bir yandan göz kırparken bana önümde berrak mı berrak tertemiz bir göl uzanıyor. Suyun içindeki kurbağalar neşeyle cıvıldaşan kuşlara eşlik ediyorlar. Gölün etrafı sık ormanlarla bezeli, yemyeşil, göz kamaştıran güzellikte. Yanımda çeşit çeşit bitkiler, çiçekler… Başımı biraz daha kaldırıyorum. Bir dağ tüm heybetiyle bakıyor bana. Üstünde çam ağaçlarını taşıyor sanki gururla. Onun o yüceliği tüylerimi ürpertiyor. Gözlerimi tekrar ağaçların rengini yansıtan o güzeller güzeli yemyeşil göle doğru çeviriyorum. Bu sefer kurbağaları değil gölün üstünde suya dalıp çıkan balıkları görüyorum. Uzun uzun seyrediyorum gölü, ağaçları, gökyüzünü… Diyorum ki kendime doğanın kalbindeyim, huzurun içindeyim, insanoğlunun ait olduğu yerdeyim. İşte o zaman büyük bir huşu kaplıyor her yanımı. Ve ben uykuya dalıyorum.

Saklı cennet Sülüklü Göl nerede?

Hayal Değil Gerçek

Sonra gün geliyor benim hayalim gerçeğe bürünüyor. Nasıl mı? Her şey geçtiğimiz aylarda doğanın kalbine yani Sülüklü Göl’e gitmemle başladı. Meğer çocukluğumdan beri hayalini kurduğum saklı cennetim Sülüklü Göl’müş de haberim yokmuş. Bu eşsiz güzellik benim memleketimdeymiş ama daha önce hiç gitmemişim, gidememişim.  Şimdi Sülüklü Göl’ü ilk gördüğümdeki halimi siz düşünün. Tepeden tırnağa etkilenmiş hatta büyülenmiş ve de bir hayli şaşırmış… Küçük cennetine kavuşmuş bir Evrim. Mümkünmüş bütün mucizeler. Gerçekmiş hayalini kurduğum yer. Artık uykuya dalmadan önce biliyorum düşlediğim yerin bir adı var. Ve sadece bir hayalden ibaret değil. Benim cennetim dünyada, Bolu’da. Hem de düşlerimden bile daha güzel.

İşte Sülüklü Göl’ün benim hayatıma girmesi bu şekilde oldu. Aslında yıllardır gitmek istediğim hatta kamp yapmak istediğim bir yerdi ama ne zaman gitmeye niyetlensem her seferinde bir aksilik çıktı. Fakat ben yılmadım usanmadım. Bu yaz geç de olsa ve her ne kadar orda bir sabaha uyanamasam da Sülüklü Göl’e gitmeyi başardım.

Bolu'da bir göl: Sülüklü Göl

Saklı Cennet; Sülüklü Göl Nerede

Peki, tam olarak nerede bu saklı cennet dediğinizi duyar gibiyim. Sülüklü Göl, Bolu’nun Mudurnu ilçesinin Tavşansuyu köyü sınırları içinde bulunuyor. Her ne kadar Bolu dendiğinde akıllara ilk olarak Abant gelse de bence Sülüklü Göl Abant’ı tahtından edecek türden. Tabii bu tamamen benim görüşüm.

Aslına bakarsanız son zamanlarda Sülüklü Göl’de oldukça popüler. Doğa tutkunlarının uğrak noktası. Ve özellikle kamp severlerin gözde kamp noktalarından biri. Eminim burada bir sabaha uyanmak, çadırınızı açtığınızda gölün tüm zarafetiyle sizi bekliyor olması muhteşem bir his olacaktır. Ama kamp yapmak size göre değilse ya da bizim gibi kısıtlı zamanınız varsa bile mutlaka bir gününüzü burada geçirin derim. Piknik yapın, kitap okuyun, gölün çevresinde yürüyüş yapın veya isterseniz hiçbir şey yapmadan sadece anın tadını çıkararak büyüleyici güzellikteki manzarayı seyredin. Ama Sülüklü Göl’ü gidin görün! Hazır sonbahar gelmişken kim bilir ne güzellikler, ne şahane manzaralar sunacaktır size Sülüklü Göl. Son olarak unutmadan söyleyeyim Sülüklü Göl’ü gidin görün ama lütfen bulduğunuz gibi bırakın.

Avrupa Leylek Köyü: Eskikaraağaç yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

Evrim Ertekin Instagram hesabı: @evrimertekin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz