Tayland’da Keşiş Hayatı

0

Tayland’da Keşiş Hayatı…

Bazen hepimiz şöyle her şeyden uzaklaşıp kendimizle baş başa kalmak, kendimizi dinlemek ve yoğun tempodaki hayattan arınmak isteriz. Peki bu arınmayı Tayland’da dağların arasında bir Budist manastırında keşişlerle birlikte yapmak sizce de değişik bir deneyim olmaz mı?

Tayland'da Keşiş hayatı Wat Pa Tam Wua Budist Manastırı
Wat Pa Tam Wua Budist Manastırı

Herkes Gider Mersin’e Ben Giderim Tersine

Tayland denilince hemen herkesin aklına tropik adaları, dolunay partileri ve çılgın gece hayatı gelir. Zaten Bangkok’a adım attıktan sonraki Tayland istikameti doğruca güneye, adalar yönüne doğru olur çoğu zaman. Ama ben “aykırı kız” herkesin aksine Tayland’daki rotam güneye değil kuzeye doğru oldu.

Bangkok’da 3 gün geçirip üzerimdeki yeni ülke acemiliğini biraz attıktan sonra kuzeye gitmek için otobüse bindim. Yan koltuktaki Alman kızla ve bir arkamızda oturan Brezilyalı kızla hemen kaynaşıp konuşmaya başladık. Herkes birbirine Tayland planlarını anlatmaya başlamıştı bile.

Jessica (Alman kız) önceden arkadaşının gittiği Budist manastırından bahsetti bize. İnternetten resimlerini gösterdi. İsteyen herkesin manastıra gidebileceğini, istediği kadar ücretsiz bir şekilde kalabileceğini ve keşişlerle birlikte meditasyon yapabileceğini söyledi. Enteresan gelmişti bana da bu fikir. Daha önceden ne bir keşiş görmüş ne de manastırda kalmıştım. Brezilyalı kız Anny de bize katılmaya karar verince 3 kız düştük yollara.

Wat Pa Tam Wua Budist Manastırı

Kızlarla 1 hafta Tayland’ın kuzeyinde vakit geçirdikten sonra Wat Pa Tam Wua Budist manastırına gitmek için yola çıktık. Manastır Taylad’ın kuzeybatı komşusu Myanmar sınırına yakın dağlık bir bölgede bulunuyordu. Belli bir yere kadar dolmuşla gidip sonrasında da 1 km orman içindeki patikadan yürüyerek ulaştık manastıra.

Tayland'da Keşiş Hayatı Manastır yolu
Manastır Yolu

Manastır iki dağın arasında, kenarında şırıl şırıl bir nehrin aktığı yemyeşil bir yer. İnsanın içi burayı görür görmez bile huzur doluyor. Ana salona girdiğimizde kenardaki kayıt masasını gördük. Gidip hemen giriş formunu doldurduk. Bir yetkili bize etrafı detaylıca göstermeye ve günlük rutini anlatmaya başladı.

Tayland'da Keşiş Hayatı günlük programı
Manastır Günlük Programı – Tayland’da Keşiş Hayatı

Ana salonda asılı olan günlük plana herkesin uyması gerekiyordu. Gün çok erkenden 5’te başlıyordu ve çoğunlukla meditasyon ile geçiyordu. 2 öğün vejetaryan yemek yeniyordu ve 1 saat de temizlik görevi vardı.

Yetkili bize beyaz kıyafetimiz olup olmadığını sordu. Burada herkes baştan aşağı temizliğin ve sadeliğin sembolü beyaz giyiyordu. (Keşişler hariç- keşişler ışığı ve güneşi temsil ettiklerinden turuncu giyerler) Beyaz kıyafetimiz olmadığından bizi çamaşır odasına götürdü ve kıyafet verdi.

Taylan'da Keşiş Hayatı - yatakhane
Yatakhane – Tayland’da Keşiş Hayatı

En sonda da yatacağımız yeri gösterdi. Kızlar ve erkekler için 2 ayrı yatakhane vardı. Uzun süreli çiftlere ise bungalov tarzı evler veriliyordu. Yatakhane dediğime bakmayın ortada yatak falan yoktu. Boş bulduğunuz bir yere, verilen matları serip üzerinde uyuyordunuz. Yani tamamiyle minimal bir hayat …

Yerleştikten sonra kızlarla biraz etrafta dolaştık, orada kalan birkaç kişiyle konuştuk. Kalanların çoğu bizim gibi Avrupa ve Amerika’dan gelen gezginlerdi. Yaklaşık 300 konaklayan vardı. Bazıları yeni gelmiş bazıları ise haftalardır burada kalıyorlardı.

Tayland'da Keşiş Hayatı sessizlik etiketi
Sessizlik Etiketi – Tayland’da Keşiş Hayatı

Kimisinde de sessizlik etiketi vardı. Bu etiketi takanlarla kimse konuşmuyordu. Kişi tamamiyle sessizliğe gömülüp kendisiyle kalıyordu. İsteyen herkes etiketi danışmadan alabiliyordu ancak ben tam anlamıyla manastıra alışmadan böyle bir şeye hazır olduğumu düşünmedim. Alman kız Jessica da benim gibi düşünüyordu. Ancak Brezilyalı kız Anny etiketi takmaya karar verdi. Yani böylece küçük grubumuz biraz dağıldı ☹

Budist Manastırında İlk Gün

Ertesi gün sabah 5’te kalktık. Yerde sadece bir matın üzerinde uyumak nasıldı diye merak edenlere, şaşırtıcı bir şekilde en güzel uykularımdan biriydi herhalde😊

Tayland'da keşiş hayatı yemek
Alisa Karaali Instagram Hesabı : @alisakaraali

Yemekler çevredeki köylülerin getirdiklerinden yapılıyordu. Sulu vejeteryan bir yemek, pilav, çay/kahve ve meyveden oluşuyordu. Asyada bu tarz yemeklere alıştığımdan benim için problem değildi. Kahvaltımızı yaptıktan sonra keşişler eşliğinde meditasyona başladık.

Meditasyon Salonu

Meditasyonlar yaklaşık 3 er saat sürüyordu. Her meditasyonda farklı şeyler yaptık. Bazısında şarkı söyleyerek, bazısında oturarak veya sırt üstü yatma pozisyonunda uykuya dalarak bazısında da ormanın içinde yürüyerek.

Tayland'da Keşiş hayatı doğada yürüyüş meditasyonu
Doğada yürüyüş Meditasyonu, Fotoğraf: wattamwua.com

Benim en sevdiğim meditasyon bu oldu. Mükemmel bir doğanın içerisinde saatlerce yürümek… Keşişlerin başını çektiği bu yürüyüş tek sıra halinde onlarla insanın katılımıyla gerçekten o kadar huzurluydu ki…

Manastırda Aldığım Hayatımın Dersi

Manastırdaki ikinci günde kameramla biraz çekim yapmak istediğimden kimseyi rahatsız etmemek için meditasyon esnasında en arka sıraya oturmuştum. Meditasyondan sonra öyle yemeği almaya geçtiğimizde de yine en arkada kalmıştım doğal olarak. Yemek alma sırası bana geldiğinde ise meyvelerin bitmiş olduğunu fark ettim. Tabağıma pilav koyarak Jessica’nın olduğu masaya doğru yöneldim.

Masaya otururken meyve kalmadığından bahsettim. Aynı masada olan Amerikalı bir kadın bir dahaki sefere meyvelerin çok çabuk bittiğini ve almak için ön sıralarda olmamı tembihledi. Bunu söylerken de gururlu bir şekilde gülümsüyordu. Kendisi koca bir tabağı meyveyle doldurmuştu. Manastırda sadece 2 öğün yendiğinden bahsetmiştim daha önce. O koca meyve tabağını akşam acıkırsa diye doldurduğunu söyledi. Benim yakınmamı duymasına rağmen benimle tabağını paylaşmak yerine bir dahakine nasıl davranmam gerektiği konuda engin tecrübelerini paylaşmıştı. Kendisine kaç gündür orada bulunduğunu sordum. 10 gündür manastırdaymış. Gerçekten de 10 gündür öğrendiklerini çok güzel sindirmişe benziyordu!!!!

Halbuki keşişler yaptıkları konuşmalarda sürekli almaktan çok vermenin insana getirdiği huzuru, azla yetinmeyi, açgözlülükten arınmaktan bahsediyorlardı. Kadının cevabından sonra Jessica ile birbirimize baktık. Jessica’ya ertesi gün buradan ayrılmak istediğimi söyledim. Benle aynı fikirde olduğunu söyledi O da. Anny biraz daha kalmak istediğinden ertesi gün Jessica ve ben manastırdan ayrıldık.

Dönüş yolunda oradan ayrılmakla verdiğim kararın en doğru karar olduğuna o kadar emindim ki. Ben manastırdan alacağımı belki meditasyondan değil ama Amerikalı kadından çok güzel almıştım. İnsan içindeki açgözlülüğü bırakmadıkça ruhunu arındırmak, huzuru bulmak için nereye giderse gitsin fayda yok.

Amerikalı kadın şu anda nerelerde meditasyon yapıyor acaba???

Vietnam ’da Para Kullanmayan Kabile yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

Önceki İçerikUşak Gezi Rehberi – Doğa, Tarih ve Fazlası
Sonraki İçerikBursa Kamp Alanları Rehberi
Merhaba, ben Alisa. 6 ay Londra’da çalışıp 6 ay Dünya’yı geziyorum. Hemen bu hayat tarzına nasıl başladığımı anlatayım size. Adnan Menderes Üniversitesi konaklama işletmeciliğinden mezun olduktan sonra stresli iş hayatına balıklama bir dalış yaparak İstanbul’da 5 yıldızlı otellerde 6 yıl boyunca çalıştım. Ama bunun hiçbir anında mutlu olmadığımı anladığım 30 yaşımda, hayatıma yeni bir başlangıç yapmak istedim. İşimden ayrıldım ve hatta Türkiye’den de ayrılarak Londra’ya yerleştim. Yeni bir ülke , yeni insanlar , yeni iş , yani yeni bana iyi gelmişti. İçimde beni dürten keşif heyecanı iyice ortaya çıkmıştı. Haftalık izinlerimde sürekli kendimi uçak bileti alırken buldum. Çoğu Avrupa ülkesini gezdikten sonra artık bu kısa seyahatlerin bana yetmediğini anladım. Ben de taktım sırtıma çantamı tek başıma yola çıktım. Tayland ile başladığım ilk seyahatimde Asya’nın çoğu ülkesine gittim. 6 ayın sonunda Londra’ya dönüp para biriktirip bu sefer de rotayı Hindistan’a çevirdim. Sırada neresi var ben de bilmiyorum. Yolun tadına varan bir daha bunu bırakamıyor sanırım. Ben de durduramam artık kendimi. İtiraf ediyorum , BEN BİR YOL BAĞIMLISIYIM.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz