Tekirdağ Gezi Rehberi, Ayçiçeğinin Vatanı

0
Tekirdağ Gezi Rehberi
Fotoğraf: kucukoteller.com.tr

Tekirdağ Gezi Rehberi

Marmara bölgesinde yer alan ve genellikle İstanbulluların sıklıkla ziyaret ettiği bir şehirdir. İstanbul’a yakın olması ve sakinlik arayanların uğrak noktasıdır. Deniziyle de insanları çekmeyi başaran Tekirdağ her mevsim turist ağırlayan bölgedir. Özellikle de hafta sonu kaçamak yapmak isteyenler için idealdir. 2012 yılında 750 bin nüfus sınırını geçen Tekirdağ, büyükşehir olmaya hak kazanmıştır.

11 ilçeye sahip olan Tekirdağ’ın başka dikkat çeken yanı ise iki denize de kıyısının olması. Marmara Denizi ve Karadeniz’e kıyısı olan 6 şehirden biridir. Bu avantajıyla da şehir kendinden söz ettirmiştir. 2019 yılı itibariyle de Tekirdağ’da yaşayan 1 milyonu geçmiştir.

Tekirdağ Gezi Rehberi, Nerede?

Tekirdağ Marmara bölgesinin en batı kısmında yer alan bir ildir. Kuzeyinde marmara denizi güneyinde ise Karadeniz bulunmaktadır. Doğusunda İstanbul batısında Edirne, kuzeyinde Kırklareli ve güneyinde ise Çanakkale yer almaktadır.

Tekirdağ Gezi Rehberi, Nasıl Gidilir

Tekirdağ’a ulaşım hava, deniz ve kara yoluyla yapılabilmektedir. Ancak yoğunlukla kara yolu kullanılmaktadır. Edirneye 142, İstanbul’a 144 Ankara’ya 595 izmir2e ise 700 km uzaklıktadır. Şimdi Tekirdağ gezi rehberi ile gezilecek yerler konusuna giriş yapalım.

Tekirdağ gezi rehberi
Fotoğraf: neredekal.com

Tekirdağ Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler

Tekirdağ gezilecek yerler içinde daha çok sahil yerleri vardır. Tarihi yerleri yer alsa da insanlar genellikle doğal gezinti ya da yüzmek için Tekirdağ’ı tercih ediyor. Bizde Tekirdağ gezi rehberi için önceliğimizi doğa ve sahil şeridine verelim.

Çamlıköy Kastro Plajı ve Tabiat Parkı

Tekirdağ’ın Karadeniz bölgesinde yer alan bölge oldukça güzel bir yere sahiptir. Doğa ve denizin bir arada bulunduğu nadir güzelliklerden biridir. Kentin önemli noktalarından biri. Ancak yaz aylarında özellikle yoğunluk fazla. Ve işletmenin olduğu yerde giriş ücreti biraz tuzlu. Daha sakin ve kimsenin olmadığı yerler arayarak bulabilmek mümkün.

Kumbağ Plajı ve Mesire Alanı

Merkezden sadece 13 km uzaklıkta olan sahil bölgesi turistlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer. Önemli dezavantajı ise kalabalık olması. Bölgede ayrıca pansiyon ve apartta yer almaktadır. Konaklama uygun yerleri vardır.

Kumbağ mesire alanı ise daha sakin ve temiz bir yer olarak bilinmektedir. Ancak buradan denize girişin olmadığını belirtelim. Piknik ve yürüyüş yapılması için ideal bir yer. Manzara olarak da denizi yeşilliğin arasında görebilmek mümkün. Amatör fotoğrafçılar burayı kesinlikle sevecektir.

Uçmakdere

Kumbağ’ın biraz daha aşağısında kalan Uçmakdere, merkeze yaklaşık 37 km uzaklıktadır. Adrenalin sporu sevenler için ideal olan Uçmakdere, kamp ve yamaç paraşütü için uygun. Doğada yaşamak isteyenler için hafta sonu kaçamak yapılacak yerlerden birisi.

Şarköy

Marmara Denizi’nin en uzun kumsallarından birine sahip olam Şarköy, turistlerin her dönemde ilgi odağı olmuştur. 60 kilometre uzunluğa sahip kumsal şeridi ile Tekridağ’ın Akdeniz’i olarak söylenir. Bu unvanı dünya pazarına da taşıyan Şarköy, en uzun 12. Sahil şeridine sahip.

Hoşköy Feneri

Şarköy’e bağlı bir mahalle. Sessiz ve sakin olması bölgenin kimliğini yansıtıyor. Gezilecek yerler konusunda sakinlik arayanlara göre. Denizi de yoğun olmaması büyük bir avantaj.

Rüstem Paşa Camii

Süleymanpaşa ilçesinde yer alan cami Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 1546 yılında yapımı tamamlanan cami günümüze kadar gelebilmiştir.

Namık Kemal Ev ve Müzesi

Namık Kemal’in anısına yapılan müze, aslında ünlü şairin evidir. 19. Yüzyıldan kalma bir ev olan müzeye giriş ücretsizdir. Ünlü şaire ait pek çok eserinde ve anının da bulunduğu ev, pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir.

Tekirdağ ayçiçeği tarlaları

Tekirdağ Gezi Rehberi, Nerede Konaklanır?

Tekirdağ’da villa, pansiyon, apart ve otel gibi alanlarda konaklama imkanı mevcut. İnsanların kişisel tercihine göre her türlü konaklama yapılabilmektedir. Tekirdağ konaklama için yaz kış farklılık gösterebilir.

Tekirdağ Gezi Rehberi, Ne Yenir?

Tekirdağ dediğimizde aklımıza direkt köfte gelir. Tekirdağ Köftesi olarak ün yapan lezzet isminin hakkını vermektedir. Tekirdağ’a gidip köfte yemeden dönmek olmaz. Köftenin yanı sıra, damat paçası, çenernarpan çorbası, sini mantısı, gülbarak böreği, şaraşura lezzetleri sizleri bekliyor.

Edirne Gezi Rehberi – Türkiye’nin Avrupa’ya Açılan Şehri yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz