Tivoli: Kopenhag’da Noel

1

Geldik mi sonunda 2020 yılının son ayına 😊 Normal şartlarda aylar öncesinden alınmış, noel ruhunu tadabileceğimiz bir ülke için şu an gezi rehberi hazırlıyor olurduk. Birkaç güne yola çıkacağımız, harika Christmas marketler için heyecanımızı saklayamazdık. Ama bu sene bizi oldukça evde kalmaya mecbur ettiyse de ruhumuz hala bir yerleri görme hevesinde. 😊 Bu ay da tam bu Noel ruhunu yaşayabileceğiniz yerlerden birini size anlatmak istedim: Tivoli Gardens Kopenhag.

Tivoli Bahçeleri 1843 yılında, Kopenhag şehir merkezinin göbeğinde kurulmuş bir tema park. Nisan ile Ekim arası halka açık olan bu park kışın sadece Noel döneminde açık oluyor ve binlerce turiste de ev sahipliği yapıyor.

Tivoli Bahçeleri

Sanki bir peri masalı içinde gibi hissediyor insan kendini bu parka girdiğinde. Yaz aylarında botanik ağırlıklı oluyormuş ama sanırım en güzel zamanı Noel zamanı oluyor. Bir de duyduğuma göre Cadılar Bayramı döneminde gidenler de çok beğenmişler.

Tivoli Bahçeleri için 2 tarz bilet bulunuyor. Biri sadece içeriye girmek için, diğeri de oyun parkındaki tüm aletlere binmek için. Biz oyun parkının dahil olmadığı biletten almıştık fakat içeriye girdikten sonra eğer isterseniz, eğlence parkı için tekli bilet de alabiliyorsunuz.

Tivoli içinde neler var

Tivoli Bahçeleri’nin içerisinde neler var?

Öncelikle çok büyük bir lunapark alanı var. Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 20 çeşit roller coaster vardı. Çocuklar için ayrı, yetişkinler için ayrı ayrı birçok alan mevcut.

Yapay bir göl var ve gölün içinde eski tarz bir korsan gemisi var. Bu gemi aslında bir restoran. Tabi ki biz de önünde birer kare fotoğraf almayı ihmal etmedik 😊

Restoranların bulunduğu ayrı bir alan da mevcut. İstediğiniz tarz dünya mutfağını bulabilirsiniz ama özellikle kış ayında kapısında uzunca sıra olan 2 tane Michelin yıldızlı restoranı alın listenize 😉

Sennur Dekle Serçe Instagram hesabı: @kurtluyuzbiz

Bunların dışında akvaryum, açık hava sahneleri, müzik yapan insanlar, tren görünümlü restoran, her yerde Noel baba kızakları, çam ağaçları, süslü botanik kısmı, hediyelik eşyacılar, sıcak şarapçılar (glögg) … say say bitmez harika bir alan.

Açık hava sahnelerindeki pandomim gösterileri ve göl kenarındaki çalgıcılar sizi sanki çok farklı bir zamana götürüyorlar. Burada zaman kavramı kayboluyor gibi.

Buranın tek olumsuz tarafı sanırım havanın fazla soğuk olması. Kopenhag’da kaldığımız 1 hafta boyunca Tivoli’ye gittiğimiz gün en soğuk güne denk gelmişti. Kabanımın içinde içlik ve en kalın kazağım ile bile donacağımı sanmıştım 😊 Ama buna da tabi ki sıcak şarap ile çare bulmuştuk. Yalnız burada sıcak şaraba ayrı bir isim vermişler: Glögg. Birkaç farklı baharat ile daha da güzelleşen bir İskandinav sıcak şarabı 😊

Son olarak bu sene kurulamayan Christmas marketleri, gezemediğimiz süslenmiş sokakları ve o sokaklarda üşürken içemediğimiz sıcak şarapları anarak bitiriyorum yazımı ve 2021 bize 2020’nin acısını çıkartacak bir yıl olarak gelsin istiyorum.

Herkese güzel yeni bir yıl dilerim…

Kotor Kalesi, Adriyatik’in Görkemli Koruyucusu yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikVatikan Hakkında Az Bilinenler
Sonraki İçerikAmsterdam ’da Bir Gün
Merhaba ben Sennur. 1984 İstanbul doğumluyum . Anne tarafından Safranbolu'lu, baba tarafından da Yugoslav göçmeniyim. Aslında ben bir biyoloğum ama 10 yıllık kurumsal hayatımı 2019 Mart itibariyle tamamen bırakıp kendimi gezilere ve gezi yazarlığına adadım. Yola çıkmadan çok önce biletlerimi alıp aylarca ders çalışarak gittiğim geziler çoktur çünkü bir yere gittiğimde görmediğim bilmediğim bir şey kalsın istemem. Uçaktan indiğim an itibariyle ne nerede elimle koymuş gibi bulur, anın keyfini çıkarmaya başlarım. Bol bol fotoğraf çeker ve yazılarımla birlikte internet sitemde sizlere sunarım. Umarım yazılarımda sizlere de aynı heyecanı ve tutkuyu yaşatabilirim..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz