Türkiye’de Bulunan 7 Dikkat Çekici Şelale

1

Şelale manzaraları insana cennetteymiş hissi verir. Türkiye’de böylesine şahane yerleri bulmak hiç de zor değil. Burada öyle güzel şelaleler var ki, suyun dinlendirici sesi ile doğanın muhteşemliğinin birbirine karışması insanoğlunu adeta mest edecek cinsten. Şelaleler birkaç yüz metreden çağlayarak dökülen, su kütlesidir. Türkiye’nin dikkat çekici şelalelerine doğru çevirelim yolumuzu… Gözümüz kalsın parlayan suyun aheste nakaratında…. Bir de güneş vuruyorsa suyun her bir zerresine, huzuru yakalayıverirsiniz oracıkta.

Düden Şelalesi / Antalya

Düden Şelalesi (Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı)

Antalya’yı turizmin başkenti olarak tanıyoruz. Buranın yalnızca plajları ünlü değil. Şehir merkezine 10 kilometre mesafede bulunan Düden Şelalesi, manzarasıyla pek çok gezginin diline düşmüş. Aşağı Düden ve Yukarı Düden olarak iki kısımdan oluşan şelalenin hemen yanı başında bir mağara bulunuyor. Antalya meydandan yarım saatte bir kalkan otobüsler ile Düden Şelalesine yaklaşık 40 dakikada gidebilirsiniz. Girişte sizden kişi başı cüzi bir ücret alacaklar. Yine de hazırlıklı olun.

Bulut Şelalesi / Rize

Bulut Şelalesi (Fotoğraf:vizitrize.com)

Bulut Şelalesinin Türkiye’nin en yüksek şelalesi olarak bilinmesinin sebebi 250 metre yükseklikten dört kademede dökülüyor olması. Mevkiinin tam ismi Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtıdır. Şelalenin dökülmeye başladığı nokta gökyüzüne değdi değecek! Bulutlar ile birleşmiş hissi veren şelale ismini yüksekliğinden dolayı almış. Çamlıhemşin’e gidip, buradan belli saatlerde hareket eden araçlara binerek Bulut Şelalesine ulaşabilirsiniz. Trabzon yolunu kullanacaksanız tahmini 170 kilometre sonra Şelaleye varmış olursunuz.

Gelin Tülü Şelalesi / Rize

Gelin Tülü Şelalesi (fotoğraf:dogakolik.com)

Ayder yaylasına gitmişken Gelin Tülü şelalesine de hemen uğrayıverin. Görkemli iki dağ arasından incecik süzülen bu şelalenin asilliğine bayılacaksınız. Şelale, Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içinde bulunuyor. İsminin gelin tülü olmasının sebebi ise, akarken ortaya çıkan görüntüsü… Bembeyaz, upuzun, hayal gibi.

Kurşunlu Şelalesi / Antalya

şelale
Kurşunlu Şelalesi (fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı)

Kurşunlu Şelalesinin döküldüğü yükseklik 18 metre. Yalnız bu şelalenin görünümünün bir sırrı var. Kurşunlu Şelalesi’nde oluşan küçük şelalecikler ile 7 göletin buluşması tablo gibi bir görünüm ortaya çıkarıyor. Burası, etkileyici manzarasından dolayı Antalya’da saklı cennet olarak anılmakta. Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan şelaleye ulaşmak için merkezden 22kilometre yol katetmelisiniz.

Manavgat Şelalesi / Antalya

şelale
Manavgat Şelalesi (fotoğraf:sehrinrehberi.com)

Antalya’da meşhur bir güzellik daha… Devasa manzarasında soluklanmak, yeryüzünün muazzamlığında kendini dinlemek isteyenler için özel bir yer. Şelale, Antalya’nın Manavgat ilçesine 3 kilometre mesafede bulunuyor. Manavgat şelalesinin dökülme yüksekliği 4 metre ancak geniş bir alana yayıldığı için güzelliği bambaşka. Bu manzaradan faydalanmak isteyenler için bölgeye piknik alanları yapılmış. Dilerseniz, keyifle bir şeyler atıştırabilir, su musikisini kulaklarınıza doldurabilirsiniz.

Maral Şelalesi / Artvin

şelale
Maral Şelalesi (fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı)

Karadeniz doğasıyla herkesin hafızalarında yer etmiş bir bölgedir. Maral Şelalesi, Artvin Borçka’da bulunuyor. Yalnız, UNESCO 2005 senesinde bu şelaleyi Türkiyenin ilk biyosfer rezervi olarak ilan etmesiyle bölgenin önemi turizm açısından daha fazla artmış. 63 metre yükseklikten akan şelalenin döküldüğü yerde suya girmek müthiş bir deneyim. Borçka Maral köyüne gitmek için, Camii köyü’nden 6 kilometre aracınız ile gitmeniz gerek. Daha sonra yürümeniz gereken kilometrelik yol ile karşılaşıyorsunuz. Çabuk yorulmamanız adına, rahat ayakkabı ve kıyafet tercih etmeniz önemli.

Yerköprü Şelalesi / Konya

şelale
Yerköprü Şelalesi (fotoğraf:Hürriyet)

Yerköprü şelalesini anlatabilmek çok zor. Konya’ya gelin ve burayı muhakkak görün. Şehir merkezine 110 kilometre mesafede bulunması biraz gitmekte çekingen davranmanıza sebep olsa da, gezinize renk katacağını unutmayın. Türkiye’nin en ünlü şelalelerinden biri olan Yerköprü’nün bulunduğu civarın havası ise mis gibi. Keşke havayı da alıp hatıra olarak saklayabilsek diyeceğiniz cinsten…

Türkiye kategorisinde daha fazla yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz