Türkiye’nin Cittaslow Ünvanlı Sakin Şehirleri

0

Türkiye’nin cittaslow ünvanlı sakin şehirleri rehberine hoş geldiniz. Bu yazımızda ülkemizde cittaslow olarak bilinen şehirleri gezeceğiz. Dönem dönem düzenlenen oylama ile en sakin şehirler belirleniyor. Sadece ülkemizde değil, dünyanın 25’ten fazla farklı ülkesinde bu uygulama hayata geçmiş durumda. İnsanların daha rahat ettiği ve huzur bulduğu şehirler tek tek sıralanıyor.

İnsanların çoğunluğu daha sakin ve sessiz yaşamı seçiyor. Kalabalık şehirlerde yaşanılan gürültü bir süre sonra insanı olumsuz etkiliyor. İnsan, bulunduğu şehirde bile uzak yerlere kaçmak ve kafa dinlemek istiyor. Kimi sakinliği sürekli bir yaşam halinde isterken kimi ise sessiz hayatı bir tatil olarak seçiyor.

Öncelikle cittaslow ne anlama gelmektedir ve ne zaman ortaya çıkmıştır? Sorularına cevap bulalım. Cittaslow iki kelime öbeğinden oluşmaktadır. Birincisi olan Citta, İtalyanca kökenli bir kelimedir ve ‘’şehir’’ anlamını taşır. Slow kelimesinin Türkçe karşılığı ise, ‘’yavaş’’ şeklinde çevrilmiştir. Cittaslow, ‘’Sakin Şehir’’ olarak çevrilmiştir.

Cittaslow hareketi ilk olarak 1999 yılında ortaya çıkmıştır. 1999 senesinde İtalya’da uluslararası belediye birliği kurulmuştur. Birliğin amacı, belirlenen kriterlere uyum gösteren kentleri ‘’Sakin Şehirler’’ olarak ilan etmektir.

Ülkemizde yer alan 17 yerleşim yeri ‘’Sakin Şehir’’ unvanına sahip olabilmiştir. Listeyi açıkladığımız zaman birçoğumuzun belki de tahmin etmediği bölgeler ortaya çıkacaktır.

Türkiye’nin En Sakin 17 Şehri ve Bölgesi

Muğla Akyaka

Muğla-Akyaka

Akyaka yerleşkesi, sakin şehirler listesine 2011 yılında girmiştir. Muğla şehrinde yer alan Akyaka, Ula ilçesine bağlı ufak bir mahalle olarak da bilinir. Önemli bir turizm merkezi olan yerleşkenin doğu kısmında Gökova körfezi bulunmaktadır. Bölgenin turizme kazandırılması 1970’li yıllara kadar dayanır.

Yemyeşil ormanları ile sessizliği adeta çağıran yerleşke, hemen yanı başında bulunan Azmak Nehri’yle kendisini cezbediyor. Ayrıca doğal yaşamın devam etmesi ve korunması da bölgeyi eşsiz kılıyor. Akyaka sakinlik arayanlar için iyi bir tatil imkanı sunuyor.

Isparta Eğirdir

Isparta Eğirdir

Isparta’nın bir ilçesi olan Eğirdir, sakin şehir statüsünü 2017 yılında kazanmıştır. İlçe, tarihi dokusuyla milattan önce yaşanılan uygarlıklara ışık tutuyor. Lidyalıların önemli merkezlerinden biri olan ilçe tarihte birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle de gölü ile ünlenen ilçe, birçok su sporlarına imkan tanıyor. Eğirdir Gölü aynı zamanda Türkiye’nin en büyük dördüncü tatlı su gölüdür. Gölün en güzel tarafı birçok kamp hayatını seven kişilere kapılarını açması.

Sinop – Gerze

Sinop Gerze

Türkiye’nin sakin şehirleri listesine Karadeniz’de yer alan bir şehirle devam ediyoruz. Rotamızı bu sefer Sinop iline çeviriyoruz. Kentin ilçesi Gerze, Eğirdir gibi sakin şehir listesine 2017 yılında girmiş. Gerze ilçesinin diğer bir farkı da Türkiye’nin en mutlu şehrinde yer alması.

Gerze, bir ilçe olarak bilinir. Fakat daha çok küçük bir balıkçı kasabasını anımsatıyor. Şirin ve sakin bir sahil yerleşkesi olan Gerze de insanın yaşlanması neredeyse imkansız gibi.

Çanakkale – Gökçeada

Çanakkale Gökçeada

Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adasıdır. Çanakkale’ye bağlı bir ada ilçesidir. Sakin ve huzurlu vakit geçirmenin iyi bir adresi olan Gökçeada, sakin şehirler unvanını hak ediyor. Adanın içinde bulunan birçok güzelliği insanı büyülemeye yetiyor. Ayrıca ada Türkiye’nin en batısı olarak kabul ediliyor.

Ülkemizin en batısında yer almasının diğer bir avantajı da iyi bir gün batımına izin vermesidir. Gökçeada’ya gidenler burada gün batımı manzarasını kaçırmamalıdır. Tatil yapacaklar için ada iyi bir alternatif olduğunu söyleyelim.

Kuzey Ege’nin İncisi: Gökçeada yazısını okumak için tıklayın

Bolu – Göynük

Bolu Göynük

Bolu’nun Göynük ilçesi Anadolu’nun yaşam tarzını yansıtan nadir yerleşkelerden biridir. İlçe de birçok sanat geçmişten günümüze aynı şekilde taşınmaktadır. Göynük rahat ve gürültünün az olduğu bir hayatın kapısını aralıyor. İlçe, Cittaslow Türkiye listesine 2017 yılında girmeyi başarmıştır.

Şanlıurfa – Halfeti

Şanlıurfa-Halfeti

Listenin belki de en dikkat çeken beldesi. Sular altına gizlenmiş bir şehir ile kendinizi başka bir dünyada hissediyorsunuz. Sular altında kalan şehrin üstünde gezinti yaparken dönemi yaşıyorsunuz.

Bolu – Mudurnu

Bolu-Mudurnu

Bolu ilinden çıkan ikinci en sakin şehir. Mudurnu ilçesi sakin şehir unvanına 2 sene önce kavuştu. 2018 yılında aldığı unvan ile birlikte ülkemizi Bolu şehrinde temsil eden iki yerleşke oldu. Bölge doğal güzelliği ve tarihi dokusuyla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca deniz turizmine uygun olması bölgenin her dönem sıkça tercih edilmesinin önünü açıyor.

Ordu – Perşembe

Ordu-Perşembe

Bolu gibi Ordu ili de cittaslow listesine iki yerleşke sığdırdı. Bunlardan biri Gerze diğeri ise, Perşembe. İlçe sakin şehir ünvanını alabilmek için ilk başvurusunu 2010 yılında yaptı. Ancak gerekli kriterleri sağlayabilmek için 2 sene beklemesi gerekti. Kriterleri yerine getiren ilçe, 2012 yılında sakin şehir olmaya hak kazandı.

İzmir – Seferhisar

cittaslow
İzmir Seferihisar

Türkiye’nin ilk sakin şehir kriterine uyan yerleşkesidir. 2009 yılında tam 70 kritere uyan bölge ülkemizi bu alanda temsil eden ilk ilçe olmayı başarabilmiştir. Seferhisar ile birlikte Türkiye’de sakin şehirler akımı da başlamıştır.

Seferhisar’ın en büyük özelliği ise tarımın tamamen organik olması. Birçok meyve ve sebze ürünlerinin organik olması bölgeyi önemli hale getirmiştir. Organik olmasının yanında doğallığı sayesinde ilçe birçok beldeye örnek gösterilmiştir.

Artvin – Şavşat

cittaslow
Artvin-Şavşat

Şavşat, Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan Artvin şehrinin bir ilçesidir. 2015 yılında hak kazandığı sakin şehir ünvanı ile Türkiye’nin sakin şehirleri arasına girmeyi başarmıştır. Yeşilin bin bir tonuna sahip olan bölge eşsiz güzelliği ile insanı büyülüyor.

Doğasının yanında yaylası ve göl manzarasıyla insanın kısa süreli de olsa dinlenebileceği bir ilçe. Özellikle de Karadeniz Turu yapanlar için Şavşat durağı da unutulmamalıdır. Ayrıca otel yerine doğanın içinde kamp yaparak, daha güzel anılara sahip olabilirsiniz.

Sakarya – Taraklı

cittaslow
Sakarya Taraklı

Sakarya ilinin güneydoğusunda yer alan belde farklı bir hikaye ile ismini günümüze kadar taşımıştır. Önceleri burada yaşayan yerli halk tarafından üretilen taraklar sayesinde beldenin adı ‘’Taraklı’’ olarak kalmıştır. Taraklı, Osmanlı mimarisine uygun yapılar ve yıllara meydan okuyan çınar ağaçlarıyla dolu bir yer.

Erzurum – Uzundere

cittaslow
Erzurum Uzundere

Erzurum’un ilçesi olan Uzundere, 2016 senesinde sakin şehir listesine girmeyi hak kazandı. İlçenin içinde yer alan şelale en dikkat çeken mekanlardan biri. Tortum Şelalesi aynı zamanda Türkiye’nin en büyük şelaleleri arasındadır. İlkbaharın gelmesiyle beraber şelale güzelliğini göstermeye başlar.

Gökkuşağı görüntüsüyle büyülü bir tablo çizen şelale görenleri hayrete düşürüyor. Ayrıca ilçede sadece şelale ünlenmemiştir. Ağlayan, Ulubağ, Dikyar ve Balıklı köyleri de oldukça dikkat çekiyor.

Kırklareli – Vize

Kırklareli Vize

Kırklareli’nin ilçesi Vize, cittaslow Türkiye listesine 2012 yalında dahil olmuştur. İlçe özellikle de İstanbul’a yakınlığı ile ön plana çıkmaktadır. Hafta sonu İstanbul’dan Vize ilçesine gelenlerin sayısı bir hayli fazladır. Vize, kafa dinlemek için birçok insanların uğrak noktası. Yaşanılan yoğun iş hayatı yüzünden insanlar burada az da olsa huzur bulabiliyor.

Zamanında birçok devletinde önem gösterdiği ilçede tarihi eserlere de rastlamak mümkün. Yeşilliği de içinde barından Vize ilçesi özellikle ıhlamur ağaçlarıyla insanların bir an olsun gitmek istemeyeceği yer haline dönüşüyor. Ayrıca ilçede 2006 yalından beri ‘’Vize Tarih ve Kültür Festivali’’ düzenleniyor.

Isparta – Yalvaç

cittaslow
Isparta Yalvaç

Isparta’nın Yalvaç ilçesi, antik kentleri ile meşhur bir bölgedir. Birçok önemli tarihi eserin bulunduğu Yalvaç ilçesi önemli turizm bölgelerinden sayılır. İlçe aynı zamanda hayvan fosilleriyle dolu. Dünyanın önemli fosilleri Yalvaç ilçesinde yer almaktadır. Burada bulunan fosiller yaklaşık 8 milyon yaşındadır.

İlçe, 1200 yıllık ağaca da ev sahipliği yapıyor. Ağaç 1992 yalında korunma altına almıştır. Yalvaç ilçesinin Hristiyanlar için ayrı bir önemi de var. Bölge Hristiyanlar için kutsal toprak olarak kabul edilmektedir.Yalvaç, sakin şehirler listesine 2012 yalında girmiştir.

Aydın – Yenipazar

cittaslow
Aydın Yenipazar

Yenipazar, sakin şehir tanımlanmasına oldukça uygun sayılan bir yerdir. Aydın şehrinin merkezine 40 km uzaklıkta olan bu ilçe sakinliği ve huzuruyla ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin sakin şehirleri olmaya hak kazandıktan sonra ilçe daha da değişmiştir. İlçede yaşayan yerli halk sakin şehire uygun bir hayat sürdürmeyi devam ettirmiştir.

İlçenin geçmişi de oldukça eskilere dayanmaktadır. Yenipazar ilçesinde ilk yerleşim milattan önce 2000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Bölgede birçok medeniyet yaşamıştır. Her gelen devlet ve imparatorluk kendine ait eserler bırakmıştır.

Ankara – Güdül

Ankara Güdül

Listede Türkiye’nin başkentinde bulunan bir ilçede yer alıyor. İlk başta insanlara ilginç gelse de yaşam alanlarının olduğu yerlerde de sakin şehirlere rastlamak mümkün. İlçe, Ankara’nın kuzey batısında yer almaktadır. Merkeze yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan Güdül ilçesi, başkentten ayrı bir şehir gibi. Doğal güzelliklerinin fazla olduğu bölge hafta sonu Ankaralıları ağırlıyor.

Bitlis – Ahlat

cittaslow
Bitlis Ahlat

Listenin sonunda ise, doğu bölgesinde bir şehir yer alıyor. Bitlis’in Ahlat ilçesi Türkiye’nin sakin şehirleri listesine 17. olarak giriş yapıyor. En son üye olan ilçe, bu üyeliğine geçen sene sahip olmuştur. Van gölüne yakın olan Ahlat, ilginç bir tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Osmanlı ve Selçuklu eserlerinin ağırlıklı olduğu bölgede tarih adeta yeniden canlanıyor. Ayrıca ilçede Selçuklu dönemine ait açık hava müzesi bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz