Türkiye’nin En İyi 6 Kış Kamp Alanı

0

İnsan doğanın bir parçası… Bir orman, bir okyanus resmi gördüğümüzde içimize dolan huzur bu yüzden. Her fırsatta kendimizi şehir hayatından kurtarıp doğaya atmamızın sebebi de bu. Kamp yapmak son dönemlerde şehir hayatının gürültüsünden, kalabalığından, hava kirliliğinden kaçmak için en güzel yollardan biri. Peki kış gelip de doğa şartları zorlaştığında kamp yapmaktan vazgeçiyor muyuz? Bazılarımız için cevap kocaman bir “hayır”… Ülkemizde gerekli koşulları sağladığımızda kış aylarında, kar üzerinde de kamp yapabileceğimiz pek çok kamp alanı var. Bu yazımızda bunlardan en iyi olan 6 Kış Kamp Alanını sizler için derledik.

Kış kampında dikkat edilmesi gerekenler için tıklayın

1- Uludağ Milli Parkı / BURSA

Kış denilince akla ilk gelen yerlerden biri kuşkusuz Uludağ. Bursa, İstanbul gibi büyük şehirlere yakın olması, şelaleleri ve göller bölgesi ile bir doğa harikası olması, kış sporlarına ev sahipliği yapması Uludağ’ı eşsiz kılıyor. Uludağ’da pek çok kamp alanı bulunuyor. Bunlardan ilk akla gelenler Çobankaya ve Sarıalan kamp alanları…Tesislerin ve tuvaletlerin bulunması nedeniyle Çobankaya ve Sarıalan kamp alanları kış aylarında da kamp için tercih ediliyor. Uludağ’ın Keles tarafında yer alan Kocayayla ve Kestel yakasında bulunan Alaçam Şelalesi kamp alanları, Uludağ’da kamp deneyimi için eşsiz güzellikte. Tesislerden uzak bir kamp yapmak isterseniz yaylaları tercih edebilirsiniz. Çok geniş bir alana yayılmış olan yaylalarla ilgili önceden bilgi sahibi olmalısınız. Kaybolma vakalarının yaşandığı Uludağ’da kamp yapmadan önce oteller bölgesinde bulunan Jandarma’ya bilgi vermelisiniz.

2- Ilgaz Dağı Milli Kampı / KASTAMONU

Ilgaz Dağı Milli Parkı hem kayak turizmine ev sahipliği yapan, hem de doğa ile iç içe kamp yapabileceğiniz Milli Parklarımızdan biri. Eğer tuvalet, piknik masası, internet, telefon şebekesi, çocuk oyun alanı gibi imkanlara ihtiyaç duyuyorsanız, milli park bölgesi içinde böyle imkanlar var. Trekking ve kamp konusunda bilgili ve tecrübeliyseniz, 2578 m yükseklikte bulunan Büyük Hacet zirvelerine yürüyüş yapabilir, yol üzerindeki düzlüklerde konaklayabilirsiniz.

3- Aladağ Gençlik Kampı / BOLU

Ankara’ya iki buçuk saat mesafede bulunan Aladağ kış kampı için tercih edilen doğal alanlardan biri. Belirli dönemlerde ileri seviye kış izcilik kamplarının yapıldığı bu bölgede, siz de kış kampı yapmayı deneyimleyebilirsiniz. Bolu Aladağ Gençlik Kampı’nda çadır kurma yerleri dışında bungalovlar da konaklamak için tercih edilebilir. Alanda konaklamak için gerekli tüm imkanlar mevcut. Bu yüzden kalabalık kamp gruplarının sıklıkla tercih ettiği kamp alanlarından biri.

4- Kızılçukur, Kapadokya / NEVŞEHİR

Masal diyarı Kapadokya kış aylarında bir başka güzel olur. Karlarla örtülmüş peri bacaları manzarasını çadırınızdan seyretme keyfini yaşamak isterseniz, balonların havalandığı Kızıl Çukur Vadisinin üzerinde kalan Kaya Kamping’i tercih edebilirsiniz. Kış aylarında Kızıl Çukur’a (Red Valley) da kamp atabilirsiniz.

5- Pürenli Yaylası / DÜZCE

İstanbul’a üç buçuk saat mesafede kış kampı, huzur ve sakinlik var. Düzce ili sınırları içinde bulunan Pürenli Yaylası kampçıların uğrak noktalarından biri. Kış aylarında doğadan kopamıyorsanız, daha sakin ve huzurlu bir kış kampı yapmanız mümkün. Pürenli Yaylası çam ormanlarının ortasında bulunan küçük göletiyle insanı büyüleyen bir manzara fotoğrafı gibi. Buradan çevredeki diğer yaylalara küçük yürüyüşler yapabilirsiniz. Herhangi bir tesisin bulunmadığı yaylada telefon da çok iyi çekmiyor. Hazırlıklı gitmekte ve doğanın ve manzaranın tadını çıkarmakta fayda var.

6- Davraz Dağı / ISPARTA

(davrazkayakmerkezi.org)

Antalya denilince aklımıza deniz, kum güneş, gelir. Antalya çevresinde kış kampı yapılacak yerler dendiğinde biraz yükseklere çıkmak gerekir. Isparta ili sınırları içinde bulunan Davraz Dağı, yılın altı ayı kar alan, 2635 m yüksekliğinde bir dağımız. Davraz Dağı engebeli arazisi nedeniyle profesyonel dağcılık aktivitelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Antalya Merkez’den 140 km uzaklıkta yer alan oteller bölgesine yol asfalt olduğu için kolayca ulaşabilirsiniz. Bölgede kayak turizmi yapıldığı için 1674 metrede oteller, telesiyej, otopark, tuvalet, kafeterya gibi imkanlar bulunuyor. Sümbül Tepe denilen kamp bölgesine ilk telesiyejden 10 dk. yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burada bir kafeterya da bulunuyor. Profesyoneller ise kamp için Ulparçukuru zirvesine tırmanmayı tercih ediyorlar. Bu bölgede kamp ve tırmanış için Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüklerine dilekçe yazmanız, gelecek cevabı içeren kâğıdı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz