Uşak Gezi Rehberi – Doğa, Tarih ve Fazlası

2

Uşak Gezi Rehberi

Uşak gezi rehberi ile karşınızdayız. Bu yazıda Uşak ile ilgili gerekli bilgileri ve gezilecek yerleri bulabilirsiniz. Tarihe bire bir tanıklık eden bu şehirde güzel vakit geçirebilirsiniz. Öyleyse lafı fazla uzatmadan gezi rehberine başlangıç yapalım.

Uşak, İç Anadolu ve Ege’nin geçiş güzergahında yer almaktadır. İki önemli bölgenin güzergah üzerinde yer alması önemini daha da arttırmıştır. Özellikle de Ege’ye açılan yol olması döneminde önemli bir bölge olmasını sağlamıştır. Ufak ve şirin bir şehir olmasıyla huzurlu bir gezi rehberine tanıklık edeceğinizi söyleyebilirim.

Uşak İli Nerede?

Uşak, İç Batı Anadolu bölgesi olarak tabir edilen topraklarda bulunmaktadır. Fakat coğrafi bölge olarak Ege Bölgesi olarak geçmektedir. Şehrin, doğusunda Afyon, güneyinde Denizli, kuzeyinde Kütahya ve batısında İzmir ve Manisa İlleri yer alır.

Uşak Bölgesine Nasıl Gidilir?

Uşak’a ulaşım karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Uşak Havalimanı, merkeze yakın konumda sayılır. Ayrıca Doğu ve Karadeniz bölgesi hariç, diğer bölgelere arabayla yakın sayılabilmektedir. Uşak gezilecek yerler için listemize isterseniz şimdi başlayalım.

Uşak Gezilecek Yerler (Uşak Gezi Rehberi)

Uşak gezi rehberi içinde hem tarihi hem de doğayı görebileceksiniz. Tarihiyle adından söz ettiren şehir, doğa sporlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği sayesinde kent, extreme sporları yapanların dikkatini çekebilmeyi başarmıştır. Doğa sporu demişken, Uşak gezilecek yerler için ilk durağımız Ulubey Kanyonu olabilir.

Ulubey Kanyonu

Uşak gezi rehberi, Ulubey Kanyonu
Fotoğraf: butiktur12.com

Ulubey Kanyonu, Ulubey ve Banaz çayı üzerine konumlanmıştır. Çay boyunca büyük bir kanyona sahip olan Ulubey, içinde irili ufaklı kanyonları da barındırmaktadır. 45 kilometre uzunluğu ve 170 metre derinliği ile dünyanın en önemli kanyonlarındandır.

Ulubey Kanyonu, 2015 senesinden sonra turizme kazandırılarak daha aktif olmuştur. Yamaç paraşütü, kaya tırmanışı, sal sporu ve balon gezintisi gibi pek çok etkinlik yapmak mümkün. Her sene bölgeye birçok sporcu eşsiz güzelliğin keyfini çıkarmak için geliyor.

Blaundus Antik Kenti

Uşak Gezi Rehberi, Blaundus Antik Kenti
Fotoğraf Sahibi: Oğuz Miraç Sönmez (kulturportali.gov.tr)

Uşak gezilecek yerler de ikinci sırada Blaundus Antik Kenti yer alıyor. Şehrin merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alan antik kent Ulubey ilçesindedir. Kanyona yakın olması nedeniyle her iki bölgeyi ziyaret etmek zaman açısından önemli avantaj sağlayacağını söyleyelim. Tarihi bölge “Birinci Derece Sit Alanı” olarak da kabul görmüştür. Antik kent Makedonyalılar ait olduğu bilinir.

Clandras Köprüsü

Fotoğraf: kulturportali.gov.tr

Karahallı ilçesinde bulunan köprü, Blaundus Antik Kenti gibi merkeze 45 kilometre mesafededir. Köprünün doğal güzelliği olması nedeniyle ziyareti hak ettiğini belirtmek isterim. Özellikle yeşilliğin bol olduğu yaz aylarında ziyaret anlamlanabilir.

Paşa Hanı

Han, Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından 1893 yılında yapılmıştır. Günümüze kadar gelen han yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Han, Marsilya kiremeti ile yapılan ilk bina unvanına sahiptir. Paşa Hanı halen aktif bir şekilde kullanılan ticari bir merkezdir. Hediyelik eşya ve daha birçok ürün handa bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi

Uşak gezi rehberi durağımızda bu sefer bir müze yer alıyor. 1970 yılında açılan müze halen hizmet vermektedir. Müze içerisinde tarihi eserler sergilenmektedir. Roma Dönemine ve Makedonyalılara ait eserlere rastlamak mümkündür. Lidyalılara ait Karun Hazineleri de yine müzede gösterilmektedir.

Atatürk Müzesi

Şehrin hemen merkezinde bulunan ve Uşak içinde yaşayan bir zengin aile tarafından yaptırılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk tarafından kullanılan mekan, şimdilerde müze olarak hizmet vermektedir.

Şifalı Su ve Kaplıca

Uşak yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bölgeye şifa bulmak isteyenler muhakkak uğramalıdır. Uşak gezilecek yer konusunda son yerimizi bir kaplıcaya ayırdık. Bölgeye ulaşım oldukça kolay olması ve zengin sulara sahip olması turistlerin ilgisin çekmektedir.

Uşak Gezi Rehberi – Nerede Konaklanır?

Uşak’ta nerede konaklanır, diye soracaklara cevabımız Paşa Hanı olacaktır. Tarihi hanın üst katı otel olarak hizmet vermektedir. Fakat daha lüks otelleri tercih etmek isteyenlerde merkezde pek çok seçenek vardır.

Uşak Gezi Rehberi – Ne Yenir

Uşak’ta yemek için her yöremizde olduğu gibi çeşit çoktur. Et basma, pirinç köfte, alacatene, çömlek eti tercih edilebilir. Tatlı olarak cendere demir tatlısı iyi bir tercih olacaktır.

*Seyahatiniz öncesi, Covid-19 kapsamında il bazında alınan tedbirler hakkında bilgi edininiz..

Türkiye kategorisinde daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz