Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Uyku tulumu seçimi kampçılığa ve doğa hayatına girişte geri plana atılmış önemli bir konudur.  Ne kadar iyi bir çadırınız olursa olsun gece üşüyerek ve ya terleyerek uyanmak istemiyorsanız iyi bir uyku tulumu seçiminde bulunmalısınız.

Uyku Tulumu Sıcaklığı

Uyku tulumları yeni bir sıcaklık üretmez, insan ısısını tulumun içinde tutmak ve dışarıdaki hava dalgalarından korumak üzere tasarlanmıştır. Avrupa standartlarınca derecelendirme sistemi mevcuttur ve bu derecelendirme sistemi iki farklı türdedir.  ISO 23537-1 standardı tulumların ısı yalıtımı ve boyut ölçülerini, ISO 23537-2 kumaş ve malzemelerini düzenler.

Standartların yanında uyku tulumu seçiminde en çok karıştırılan ve yanlış bilinen konu uyku tulumu sıcaklık derecelerinin belirlenmesidir, bu değerler standart kadın ve erkek bireyler esasa alınarak düzenlenmiştir. Erkekler için 25 yaşında 173 boyunda 73 kilo kadınlar ise 25 yaşında 160 boyunda 60 kilo olarak hesaplanmıştır.  4 farklı sıcaklık derecelerinden oluşan bu ölçüt, üst limit (upper limit), konfor (comfort), alt limit (low limit) ve ekstrem değer (extreme) olarak ifade edilir.

Üst limit erkekler için, konfor sıcaklığı ise kadınlar için terlemeden rahatça uyunabilecek ısı değerini belirtir. Piyasada çeşitlilik açısından kadınlara özel hazırlanmış uyku tulumları olsa da fiyat açısından nadir olma sebepleriyle daha fazla bir ücret gerektiriyor. Bu yüzden uyku tulumunu hangi derecede kullanacaksanız konfor sıcaklığı ele almanız gerekmektedir. Ekstrem sıcaklık uyku tulumunun üzerinde yazan değerde rahatça uyuyabileceğiniz anlamına gelmez, belirli bir süre hipotermi gibi soğuk hava şartlarında korunabileceğiniz anlamına gelir.

Uyku Tulumu, Uyku, Dinlenme, Isı

Uyku Tulumu Mevsimleri

Tek bir uyku tulumu alıp hem yaz hem kış kullanmak mümkün değil. Yazlık tulumlar 0 ve 15 dereceleri arasında 3 mevsimlik tulumlar ise -2 -15 dereceleri arasındadır. 3 mevsimlik bir çadır ile ekstrem şartlarda olmayacak şekilde kış kampı yapabilirsiniz. Örneğin 3 mevsimlik bir tulumla İstanbul’da kış kampı yapabilirsiniz ancak Aladağ’a çıkamazsınız. Kışlık uyku tulumları ise -15 ve -40 dereceleri arasındadır. Bazı uyku tulumlarında değer aralığı bulunmaz örneğin direkt -40 yazabilir bu o uyku tulumunun oldukça iyi bir performansa sahip olduğunu gösterir, hiçbir şekilde sıcaklık değeri yazmaması ise korumasız basit bir tulum olduğuna işarettir.

Dolgu Malzemeleri

Piyasadaki uyku tulumları genel anlamda iki çeşit olarak, sentetik ve kaz tüyü malzemeleri kullanılarak üretilmiştir. Sentetik uyku tulumları hacim ve ağırlık olarak daha geniş ve ağır bulunsa da özellik ve kullanım kolaylığı olarak daha iyi denilebilir. Örneğin uyku tulumunuz ıslanırsa sentetik madde daha çabuk kurur ve ya uyku tulumunuz kirlenirse sentetik maddeden olan uyku tulumunuzu düşük sıcaklıkta makinede bile yıkayabilirsiniz. Ayrıca kaz tüyü uyku tulumları hayvan hakları konusu itibariyle de doğa severlerin kullanması ve tercih etmemesi gereken bir ürün içeriğine sahiptir.

Dış Yüzeyi

Dış kumaşın seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri nefes alabilirlik, hafiflik, yırtılmazlık ve suya dayanıklılık oluşturur.

Çadır, Uyku Tulumları, Kamp

Uyku Tulumu Türleri

Tercih edilirlik açısından mumya tipi daha fazla görsek de zarf tipi ve dikdörtgen tip olmak üzere üç farklı uyku tulumu türü incelemek mümkündür.

Mumya tip ısıyı hapsetme konusunda vücudu saran bir yapıya sahip olduğundan tercih edilirken dikdörtgen ve zarf tipi daha rahat uyuma pozisyonları düşünülerek tercih edilebilir.

Bir uyku tulumunda ne kadar az ve kısa mesafe bulunursa ısı dayanıklılığı doğru orantıda yükselecektir, zarf tipi uyku tulumlarında yarım fermuar kullanılması bu yüzdendir.

Bushcraft bıçağı seçilirken nelere dikkat edilmelidir? yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikAslan Kral’ın Geçtiği Yer: Serengeti
Sonraki İçerikBir Sakin Ada; Krabi
Merhaba, anlatılanlara göre güneşin hiç görünmediği ve dize kadar kar olan soğuk bir kış gününün şafağında 17 Şubat 1997'de İzmit'te doğdum. Doğaya olan sevgim, insanlığa olan ilgim, yollara olan hayranlığım henüz ilkokul yıllarında kendini belli etmiş olacak ki o zamanlar da sürekli gezi kulüplerine üye olur, karşıma çıkan her seyahat fırsatını değerlendirmeye çalışırdım. Okuldan ve evden uzaklaştığımız bazen şehiriçi bazen şehir dışı geziler en büyük mutluluğum olurdu. Klişe olacak ama tek başıma seyahat etmeye 19 yaşında Into The Wild'ı izledikten sonra başladım. Çantama, çadırıma ve ablamın ördüğü yol arkadaşıma isim vererek yollarda kendi içime açıldım. Bazen evimin yirmi kilometre ötesine bazen de Türkiye'nin en doğusuna gittim ve bu yolculuklarda en çok doğa ile baş başa kalmayı sevdim. O bölgelerin doğasından, tarihi kalıntılarından ve insan hikayelerinden etkilendim. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Lisansımı bu yıl bitirdim. Gezgin Gazetesi ile seyahat etme arzum ve yazma iç güdüm sayesinde tanıştım. Burada zaman zaman seyahatlerimden zaman zaman ise gezginleri ilgilendiren içerikler üretmeyi planlasam da bakalım öyle olacak mı? Zaten güzel olan da bu değil mi? Yolda olmak..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz