Yanartaş Ateşinin Olimpiyat Ateşini Başlatan Efsanesi

1

Yanartaş Ateşinin Olimpiyat Ateşini Başlatan Efsanesi…

Antik Yunan çağında Ephyra Kralı Glaukos’un yiğit oğulları Hipponoes ve Belleros ava çıkmışlardır. Hipponoes kardeşi Belleros’u avlanırken yanlışlıkla öldürüverir.  Bu olayla beraber “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adıyla anılır. Kardeşinin ölümüne sebep olmaktan çok üzülür ve  Ephyra’yı terk etmek zorunda kalır.

O da Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu adamı öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı da onu Likya Kralına gönderir.

Sığınacak bir krallık ararken, Tipins kralına sığınır. Hipponoes yakışıklıdır ve Tipins kralının karısının dikkatini çeker. Kraliçe Hipponoes’i arzulamaya başlar. Ancak Hipponoes kraliçeyi reddedince kraliçe çok sinirlenir. Hipponoes’e iftira atar hatta Onu eşine şikâyet eder. Kral da bunun üzerine Hipponoes’i Likya kralı olan kayınpederine, Lobates’e gönderir. Bu durumu bir mektupla izah eder. Bunun üzerine Likya Kralı da bu adamı öldürmez ancak onu Olympos dağında yaşayan Chimera adıyla anılan canavarla dövüşmeye gönderir.

Yanartaş Efsanesi Doğuyor…

Yanartaş efsanesi doğuyor.
Fotoğraf: olympospansiyon.com

Chimera aslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan korkulan bir canavardır. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına biner ve Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera ona saldırdığında kanatlı atı Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere doğru inerken mızrağıyla canavarı yerin yedi kat dibine gönderir. Ancak Chimera yerin 7 kat altından bile yine alevler saçmaya devam eder.  Binlerce yıl öncesinde Homeros’un bizlere aktardığı bugüne kadar gelen bu efsaneye göre hala yanan bu alevler canavar Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.

Bellerophontes’in kazandığı bu zafer sonrası kutlama yapılır. Olimpos’ta Chimera’nın bu kutsal sayılan ateşiyle, atletler meşalelerini tutuşturup kentte koşup yarışırlar. Hatta değişik spor etkinlikleriyle birkaç gün süren Olimpiyat Oyunları’nın ilk örneği de burada başlamış olur. Günümüzde yakılan “Olimpiyat Meşalesi” nin canavar Chimera’nın sönmeyen ateşinden geldiği ve sembolik bir ifadesi olduğu söylenebilir.

Bozcaada (Tenodos): İnsanlar Uzun Yıllar Yaşasın Diye Yaratılan Ada yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

Rönesans’ın ve Sanatın Mücevheri Floransa yazısına buradan ulaşabilirsiniz…

İlknur Düşünceli’nin diğer yazıları için tıklayın

İlknur Düşünceli Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz