Yaşam Çiçeği: Yaşamı Barındıran Kadim Şekil

0

Yaşam Çiçeği: Yaşamı Barındıran Kadim Şekil

İnsanlık; tarih boyunca kendini geliştirmiş, dönüştürmüş, bazen değiştirmek durumunda kalmış. Hepimiz biliriz ki insanlık hep bir adım sonraya gitmeye çalışmış. Bilinmezi bilmek, keşfetmek, arama ve bulma isteği hep varmış. Bunun için dağları aşmış, Dünya’nın etrafını dolaşmış, yetmemiş Dünya’nın dışına çıkmış. Arayışı devam eden insanoğlunun bulamadığı, ulaşamadığı daha gitmesi gereken çok yol da var. Yalnız günümüzde de her dönemde olduğu gibi tam olarak açıklayamadığımız bazı gizemler var. Aklımızın almadığı, algımızın dışında olan ya da bilim ile tam olarak açıklayamadığımız bilgiler. Hatta zihnimizde öyle bilgiler var ki nereden geldiğini bile bilmediğimiz. Bazen bir şeyleri anlamak için ileriye değil dönüp geriye bakmak gerekebilir. İşte şimdi size Dünya’nın farklı noktalarında görülmüş, bilimle açıklanan tarafları olan ama hala gizemi tam çözülmemiş, bizim bütün dünyamızı içinde barındırdığı söylenen kadim bir şekilden bahsedeceğim. Yaşam Çiçeği

Nedir Bu Yaşam Çiçeği?

“Yaşam çiçeği, iç içe geçmiş eşit alana sahip çok sayıda çember ve dışında bir büyük çemberden oluşan geometrik şekil. Her bir çemberin merkezi, çevresindeki altı çemberin çevrelerinin kesiştiği yerdedir.”

Basitçe tanımlarsak yaşam çiçeği geometrik bir şekildir. Hatta biraz detayına inilirse içinde geometrik başka şekiller barındırıyor. Buraya kadar her şey olağan. Fakat söylenen o ki Yaşam Çiçeği evrenin ve yaşamın sırlarını barındırıyor. Drunvalo Melchizedek bu şekilde tanımladığı Yaşam Çiçeği’ni çok detaylı bir şekilde iki kitapta anlatmış.

Bütün yaratılış hikâyemizi içinde barındırdığı söylenen bu şekil, Kutsal Geometri olarak adlandırılmaktadır. Evrende ki her şey içinde bir geometri taşır. İşte bu kutsal şekil içinde bütün geometrileri de taşıyor. Üstelik bizim yaratılış hikâyemiz ile beraber. Duygu düşünce gibi soyut kavramlar da dâhil her şeyi içinde barındırdığından bahsediliyor, müziği bile.  Bu sembol günümüzde birçok şekilde kullanılıyor. Takılarda, tablolarda ve kıyafetlerde görebiliyoruz. Bu sembolü taşımanın ve onunla meditasyon yapmanın şifası son dönemde duyduğumuz şeyler. Yaşam Çiçeği bize bir bütünün parçası olmayı hissettireceği ve kendimize olan güvenimizin artacağı söylenmektedir. Yaşam Çiçeği’ni çizmek de belki farkındalık oluşturmak yolunda bir adım olabilir.

İçinde ki farklı parçalar ile bütünü oluşturan bu şekil Dünya’nın birçok yerinde görülmüş ve aynı isim ile adlandırılmıştır. Yaşam çiçeği üç boyutlu ortama taşındığında bir küre aslında. En önemli özelliklerinden biri de şekli ve muazzam orantısı.

Yaşam Çiçeği ’nin Oluşumu

Bir ruh düşünün, fiziksel bir bedene sahip olmayan ve öylece sonsuz karanlıkta duran bir ruh. Nefes yok, karanlık ve sonsuzluğun içinde… Sonra bu ruh bir alan yaratmak ister ve bilincini genişletebildiği kadar genişletir. Geometride her şey kendisinden geliştiği için ilk şekilde ruhun kendisinden gelişir.

yaşam çiçeği oluşumuyaşam çiçeği ilk halkası

Bu Yaşam Çiçeğinin ilk halkasıdır. Ruh halkanın kenarına gider ve tekrarlar. Bu iki halkanın arasında oluşan boşluğa Vesica Piscis denir.

yaşam çiçeği geometrisi yaşam çiçeği üzerinde ortaya çıkan derinlik

Vesica Piscis, yarıçapı aynı olan, birbirlerinin merkezinden geçen iki halkanın oluşturduğu geometrik bir şekildir. Bu şeklin içinde muazzam bir orantı ve derinlik bilgisi vardır. Aynı zamanda ışığın geometrik bilgisi de bu kesişim noktasındadır.

Ruh devam eder. Tekrar tekrar halkanın kenarına gider ve kusursuzca hareketinden bir şekil daha ortaya çıkar. Yaşam Tohumu…

yaşam çiçeği ve ruhun kusursuz hareketi
Ruh bu kusursuz hareketi gerçekleştirirken aslında yaratılışın da hikâyesini anlatır. O yüzden bu ortaya çıkan şekle Yaratılış Deseni denir. Her bir halka yaratılışın bir gününü temsil eder ve altıncı gün tamamlandığında altı yapraklı bir çiçek ortaya çıkar.

Semboller insanlık tarihi için çok önemlidir. Geçmişten bu yana çizilen bütün semboller birçok konuya ışık tutmuştur. Bu desen içinde Yaşam Ağacı gibi önemli bir şekli de içine barındırır.

yaşam çiçeği içinde yaşam ağacı


Yaşam Ağacı hiçbir kültüre ait değildir. Kökleri Antik Babil ve Mısır’a kadar dayanır.  Yaşam Ağacı kendi yerimizi bulmada yardım edebilecek ayrıca okunması gereken bir noktadır.

 


Yaşam Yumurtası ve Yaşam Meyvesi

yaşam çiçeği ve yaşam yumurtasıyaşam çiçeği ve yaşam yumurtası 2yaşam çiçeği ve morfogenetik yapmız

Yaşam Çiçeği’nin içinde ki bir sembol ise Yaşam Yumurtası’dır. Tüm fiziksel varlığımız bu Yaşam Yumurtası ile can buluyor aslında. Bu yumurtanın morfogenetik yapımıza benzemesi bir tesadüf mü?

yaşam çiçeği nin mükemmel geometrisi

Yaşam Çiçeği hep aynı biçimde çizilmiş. 19 tane halkadan sonra etrafına çizilen çember ile sınırlandırılmış. Bu sınırları kaldırdığımızda sonsuza gidecek bu şekil neden burada bırakılmış?  Memeli canlıların yumurtalarının etrafını çevreleyen yapıya Zona Pellucida denir. Sanki Yaşam Çiçeği’ni çevreleyen bu çemberler onun Zona Pellucida’sı gibi. Bu çemberi kaldırıp yarım kalan halkaları tamamladığımızda ise ortaya çıkan şekle Yaşam Meyvesi adı verilmiş.

yaşam çiçeği ve barındırdığı yaşam meyvesi
Yaşam Meyvesi’nde dişil bir enerji vardır. Hiç düz çizgiler barındırmaz. Bu dişil enerjiye eril olan çizgiler ekleyelim. Her bir halkanın ortasından geçen düz çizgiler eklendiğinde ortaya Platon’nun Metatron Küpü çıkar.

Platon’nun Cisimleri ya da Platon’nun Katıları olarak adlandırılan bu geometrik şekiller Metatron Küpü’nde bir arada bulunurlar. Geometrinin dışında bu katılar simyanın da köklerini oluşturmaktadır.  Her bir cisim doğada bir elementi simgelemektedir.

İçinde geometri, biyoloji, kimya ve fizik gibi bilimleri barındıran Yaşam Çiçeği hakkında öğrenilmesi gereken çok şey var.  Bu yazıda son olarak bahsetmek istediğim Dünya’nın birçok noktasında görülmüş olmasıdır. Belki tarihi mekânları gezerken bizler de bu kadim desen ile karşılaşabiliriz.

Yaşam Çiçeği ’nin Görüldüğü Bazı Yerler

Efes Mozaikleri/ Türkiye
Preveli Manastırı/ Girit
Besançon Koleji/Fransa
Abydos’taki Ozyris Tapınağı/Mısır
Bergama Müzesi Sümer Eserleri/ Berlin
Masada Sarayı / İsrail

Leonardo Da Vinci’nin Yaşam Çiçeği Hakkındaki Çizimleri…

 

 

Kaynakça:

 1. Yaşam Çiçeğinin Unutulmuş Sırrı 1 / Drunvalo Melchizedek
 2. Yaşam Çiçeğinin Unutulmuş Sırrı 2 / Drunvalo Melchizedek
 3. https://tr.wikipedia.org/wiki/Ya%C5%9Fam_%C3%87i%C3%A7e%C4%9Fi
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Overlapping_circles_grid#/media/File:Moni_Preveli_Church_Apsis_Window_South.JPG
 5. https://www.lucky-culture.com/blogs/theluckyblog/8357154-yasam-cicegi
 6. https://blossombalance.de/pages/blume-des-lebens-bedeutung
 7. https://blossombalance.de/pages/frucht-des-lebens
 8. http://www.esotericonline.net/m/blogpost?id=3204576:BlogPost:962097
 9. https://sosreb.wordpress.com/2012/12/07/rozeta-motyw-wiecej-niz-dekoracyjny/
 10. https://blossombalance.de/pages/heilige-geometrie
 11. https://aktuelarkeoloji.com.tr/kategori/bir-kent/efes-mozaikleri
 12. http://phoenixaquua.blogspot.com/2010/04/sacred-geometry.html
 13. https://floweroflifemystery.wordpress.com/2014/08/29/artifacts/na%CC%88ytto%CC%88kuva-2014-10-16-kello-16-10-50/
 14. https://sanjindumisic.com/sumerian-artifacts-in-berlin-pergamon-museum/

Şeyma Gezgez Kılınç’ın tüm yazıları için tıklayın

Önceki İçerikLaos ’dan Bir Gülücük
Sonraki İçerikBinbir Kilise: Karaman’da Tarihin İzinde
Malatya doğumluyum. Malatya'da yaşıyorum. Siyaset bilimi ve Kamu yönetimi mezunuyum ama kurumsal hayata girmeden kurumsal hayatı terk ettim. İki senedir yoğun olarak yoga yapıyorum, bir senedir de eğitmenliğini yapıyorum. Çok yeni bir stüdyom var Malatya'da. Burada insanlara yoganın farklı yönleri göstermeyi istiyorum. Eşimle birlikte bir gün doğal hayata döneminin hayalini kuruyoruz. Doğanın içinde olmayı seviyoruz. Yaşadığımız yerleri bu anlamada dönüştürmek istiyoruz. Elimizden geldiğince sağlıklı yaşamaya çalışıyoruz. Amatörde olsa fotoğraf çekmeyi seviyorum. Gezdiğimiz yerleri cebime koyuyormuşum gibi geliyor. Antik kentlerde, tarihi mekanlarda yoga yapmaktan keyif alıyorum. Daha çok gezmek istiyorum. Daha çok insanla tanışmak hikayelerini dinlemek istiyorum. Gezgin Gazetesinin bana ilham olacağına inanıyorum. Benim keyif aldığım şeylerden keyif alanlarla bir arada olacağım için mutluyum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz