Yetim Filleri Kurtarıyoruz!

1

 

Afrika’da fil ölümlerinin en büyük sebebi insanlar. Ne yazık ki fildişi ticareti hala çok yaygın ve insanlar para kazanmak için bu mükemmel hayvanları öldürüyor. Çoğu zaman da geriye bebekleri kalıyor.

Filler sosyal hayvanlar ve genellikle gruplar halinde yaşıyorlar. Dolayısıyla tek başlarına, özellikle de bebekken özel bakıma ihtiyaçları olduğunu düşünürsek, yaşamaları mümkün değil. Sheldrick Wildlife Trust da Afrika’nın dört bir yanından böyle yetim ve tek kalmış bebek filleri kurtarıyor.

Nasıl mı yapıyor?

Öncelikle Afrika’da safari yapılan parklar arasındaki iletişim çok kuvvetli. Bu sayede eğer bir anne fil, herhangi bir sebepten yaşamını yitirdiyse, park görevlileri Sheldrick Wildlife Trust’a haber veriyor. Onlar da bu filleri nerede olursa olsun alıp Nairobi veya Tsavo’daki tesislerine getiriyor.

Hayvanlara çok düşkün biri olarak söyleyebilirim ki, burada yaptıkları iş gerçekten çok değerli. Ayrıca yaptıkları işi çok ciddiye alıyorlar. Bu da birçok bebek fili kurtarmaları anlamına geliyor!

Kenya’ya gitme fırsatı bulduğumda, Nairobi’deki Sheldrick Wildlife Trust’a uğramadan dönemezdim. Zaten gitmeden önce de yaptıkları projeleri, kurtardıkları fil, gergedan ve diğer hayvanları Instagram hesaplarından takip ediyordum. Ama uzaktan gördüklerimle orada bulunmak birbirinden çok farklı gerçekten. 16 bebek filin arasında dolaşmanın yarattığı hissi kelimelerle anlatmak çok zor.

Tesis inanılmaz temiz, her bebek filin kendi ahırı var. Burada bir bakıcı onlarla kalıyor. Üzerlerine battaniye örtüyor, onlara sarılıyor, gece konuşuyor. Bahsettiğim gibi filler çok sosyal hayvanlar ve yalnız kalmaları depresyona girmelerine sebep olabiliyor. Bu yüzden de geceleri yanlarında birinin kalması onlara güven veriyor. Fakat, yine çok sosyal olmalarından dolayı, kendileriyle sürekli kalan biri olması halinde onlara alışacakları için, bebek fillerin yanında rotasyonlu kalıyorlar.

yetim filleri kurtarıyoruz

Yetim Bebek Filleri Beslenme Saati

Bebek fillerin sütle beslenmesi gerekiyor. Ancak bu öyle normal bir süt değil. Farklı bir formülü var. Bu formülü buranın kurucusu Daphne Sheldrick bulmuş ve bulduğu yıldan bu yana tarifini değiştirmeden kullanıyorlarmış. 

Bebek filler geceleri kendi ahırlarında bakıcılarıyla kalıyor ama gündüzleri birlikte dışarıdalar. Oyun oynuyorlar, sosyalleşiyorlar. Belli bir büyüklüğe ulaştıklarında, sağlıkları da yerindeyse, birlikte kalmaya başlıyorlar. Çünkü buradaki amaç, bebek filler doğada bir problem yaşamadan kalabilecekleri zaman, doğal yaşamlarına dönmeleri için onları geri bırakmak. Bu nedenle de, herhangi bir insana alışmamaları için ellerinden geleni yapıyorlar. Çünkü bazen doğal yaşam alanlarına döndüklerinde, insanlara güvenmek, onlara zarar verebilecek birine yanaşmak anlamına gelebiliyor.

Sheldrick Wildlife Trust’ta yaklaşık 3 sene kalan bebek filler, genellikle bulundukları yerlere geri bırakılıyor. Alınan tüm önlemlere rağmen, doğal yaşama alışmaları yaklaşık 5 sene sürüyormuş. Bu hem bebek filin dışarıdaki hayata ve o bölgedeki bir fil grubuna girip adapte olmasını hem de diğer fillerin onu arasına almasını kapsıyor. Tabi bütün bu süreçte de Sheldrick Wildlife Trust, fillere göz kulak oluyor, onların rahatça adapte olduklarından emin olmaya çalışıyor. Büyümelerini, gelişimlerini hep takip ediyor.

Sheldrick Wildlife Trust’ın hikayesi beni çok etkilemişti ama gidip gördükten sonra çok daha fazla etkilendim, o yüzden de sizlerle paylaşmak istedim. Dilerseniz bebek fillere sponsor da olabiliyorsunuz. Eğer sizin de ilginizi çektiyse, burası hakkında daha fazla bilgi için Sheldrick Wildlife Trust: Yetim Filleri Kurtarma Projesi yazıma göz atabilirsiniz.

Afrika ile ilgili bir diğer yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz