Yoga mı, moda mı?

1

25.000 yıl geçmişi olduğu rivayet edilen, 5000 yıldır varlığı bilinen ve 20 yılı aşkındır ülkemizde birçok insanla buluşan yoga… Birçok kişinin yoga denince aşağı yukarı bir fikri vardır. Peki, neden son dönemlerde daha fazla duyar olduk yogayı?

Aslında her şey gibi yoga da sosyal platformlara taşındı. Havalı bir fotoğraf, harika bir atmosferde çekilmiş bir video… Beğeni almak için muhteşem bir imkân. Tüketimin üst seviyede olduğu sosyal mecraları doyurabilecek yoğunlukta bir öğreti. Sen evinde kolaylıkla arama motoruna “yoga” yazarak bu kadim öğretinin birçok bilgisine erişebiliyorsun. Ne büyük kolaylık değil mi? peki gerçekten herkes yoga mı yapmak istiyor, ya da bu kadar çok insan neden yoga yapıyor?

“Hemen şimdi” gibi bir köke sahip olan “moda” kelimesi, toplumun tüketim akımlarını ortaya koyar. Yeni bir moda akımı çıkar, bazılarının modası geçer ve bazıları yeniden moda oluverir. Şöyle bir Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin tepesine doğru bir bakalım. Kendini gerçekleştirmek, kişinin potansiyelini ortaya koyduğu bir basamaktır. Bu durumda bir potansiyel, sosyal bir ortamda ve mod olan bir akım ile kolayca kendini gerçekleştirir.

yoga

Yoganın hayatı anlamlandıran bir yapısı var. “Neden?” diye sorduğumuz birçok sorunun cevabını içinde barındırıyor. Ama sanki herkes bu soruları cevaplamayı bırakmış baş aşağı duruyor gibi. Bu aslında tam olarak kendini gerçekleştirmek. Yogada ki bir hareketi yapabilme arzusu bile içerde bir şeylerin ateşlenmesi için yeterli. Bir de o hareketi insanlara sunup beğeni alındığında potansiyel tamamen gerçekleşmiş oluyor. Böyle bakınca yoganın bir moda akımı gibi görünmesi çok doğal. Madalyonun öbür yüzüne baktığınızda, bu işin bir de eleştiri tarafı var. Bu kadar insanın yoga furyasının arkasından gidişini belki sevmeyenler, belki istemeyenler ya da anlamlandıramayanlar var. Bu da modanın bir parçası. Moda olan bir akımı eleştirenler olmadan onun moda olabilmesi mümkün değil. Çünkü eleştiri bir kavramı daha cazibeli daha merak uyandırıcı hale getirir. Biri olmadan diğeri düşünülemez. O zaman yoga sadece moda olduğu için mi yapılıyor?

Yoga Görünenden Daha Fazlasıdır. 

Yoganın sadece beden hareketleri olarak görülmesi ya da sadece Om meditasyonuyla bağdaştırılması, modanın bir sonucu. Ama asla sadece bu değil. Burada insanları yoga için ateşleyen şey moda olabilir. Ama moda hiçbir zaman bir şeyin devamlılığını sağlamak için yeterli değildir. Her ne şekilde olursa olsun bir kere yolunuz yoga ile kesiştiğinde, hayatın birden şekli değişiyor. Belki de bizim hayata bakışımız değişiyor. Yogaya adım attığınızda bir bilgi deryasının içine düşmüş oluyorsunuz. Çok havalı hareketleri var. Fakat o havalı hareketleri yapmak için ortaya çıkardığınız çaba, sizin hayatınızda ki dayanıklılığınızı artırmakta. Beğendiğiniz bir atmosferde yaptığınız meditasyon, yaşamın daha farkında olmanızı sağlayacak. Hiç yoga yapmamışken öylece bir yoga pozu yaptın ve paylaştın. Burada bile sen “Ben de bu hayatta varım, bu evrenin içinde bir parçayım.” dedin.

Yoga

Hiç yoga yapılsın istemiyorsun belki. Belki de görmeye bile tahammülün yok. Burada da Hayat yolculuğu herkes için farklıdır diyebilmek gerekiyor. Herkes bir yola çıkar ve iyi ya da kötü diye nitelendirilen şeyler yaşar, yapar veya ister. Herkes kendini farklı şekilde gerçekleştirir. Kimimiz eksiklikler görürüz birisinde, kendi eksikliklerimize bakmadan. Bulamadığımız parçalarımız olmasına rağmen öylece kendi doğrularımızla yargılarız her şeyi. Bir şey için yorum yaparken aslında en önce kendimizi eleştiririz, hiç farkında olmadan. Buna da kabul, buna da şükür. Çünkü sen kendi evreninde eleştirirken de evrende olana bitene ortak oluyorsun. Senin içinde yaptığın dönüşümler ve değişimler hiç beklemediğin sonuçlar doğuruyor, kader denilen kavramda yeni yollar oluşuyor.

Yoga birçok alanı kapsayan, hayatın her noktasına dokunan bir öğreti. Ancak bir kalıba sokmak istersen şunu aklından çıkarma; yoga modası hiç geçmeyecek zamansız bir elbise gibi.

Tibet’in Gençlik Pınarı yazısını okumak için tıklayın

Önceki İçerikGezgin Gazetesi Yazarlarından 10 Alternatif Tatil Önerisi
Sonraki İçerikDoğanın Bize Mesajı Var !
Malatya doğumluyum. Malatya'da yaşıyorum. Siyaset bilimi ve Kamu yönetimi mezunuyum ama kurumsal hayata girmeden kurumsal hayatı terk ettim. İki senedir yoğun olarak yoga yapıyorum, bir senedir de eğitmenliğini yapıyorum. Çok yeni bir stüdyom var Malatya'da. Burada insanlara yoganın farklı yönleri göstermeyi istiyorum. Eşimle birlikte bir gün doğal hayata döneminin hayalini kuruyoruz. Doğanın içinde olmayı seviyoruz. Yaşadığımız yerleri bu anlamada dönüştürmek istiyoruz. Elimizden geldiğince sağlıklı yaşamaya çalışıyoruz. Amatörde olsa fotoğraf çekmeyi seviyorum. Gezdiğimiz yerleri cebime koyuyormuşum gibi geliyor. Antik kentlerde, tarihi mekanlarda yoga yapmaktan keyif alıyorum. Daha çok gezmek istiyorum. Daha çok insanla tanışmak hikayelerini dinlemek istiyorum. Gezgin Gazetesinin bana ilham olacağına inanıyorum. Benim keyif aldığım şeylerden keyif alanlarla bir arada olacağım için mutluyum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz