Yoga’ya Merhaba

1
Yoga'ya giriş

Yoga’ya giriş

Bugünlerde trend haline gelen yoga, geçmişi 5000 yıl öncesine dayanan bir öğreti aslında. Günümüzde dünyanın birçok yerinde farklı uygulamaları var. Kimileri fizik tedavi amaçlı, kimileri eklem açıklığı, esneklik, kemik yoğunluğunu artırmak için yoga yapıyor. Sakinleşmek, hayatın stresinden uzaklaşmak ve kendine vakit ayırmak için insanlar yoga stüdyolarını dolduruyor.

Yogaya başlamak için yaşınızın, spor geçmişinizin ve esnekliğinizin hiçbir önemi yok. Herkes kendi isteğine, bedenine ve ihtiyaçlarına yönelik bir yoga tarzını benimseyebilir.  Yoga aslında yaşamın ta kendisidir. Yaşam tarzımızdan, beslenmemize, insanlarla olan ilişkilerimize kadar hayatı daha farkında yaşamımızı sağlıyor.

Gözlerinizi Kapatın

Yoga'ya giriş
Yoga’ya giriş , Gözleri kapamak

Gözlerinizi kapatın ve derin bir nefes verin ve daha sonra alıp verdiğiniz nefesleri bir süre izleyin. Sadece nefesinizin farkına vardınız ve onu sakince boşaltıp, aldınız. Bizler bütün hayatımız boyunca her saniye aldığı nefesin bile farkında değiliz.  İşte bu farkındalığımızı artırmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek yoga ile mümkün. Kendinize ve zihninize izin vererek işe başlayabilirsiniz.

Düşüncelerimiz bazen zihnimizi kontrol dışına çıkarabilir. Kontrol dışına çıkış, psikolojik olarak bizi hasta kişiler haline getirebiliyor. Bedenimizde yaşadığımız problemlerle başa çıkamayabiliyoruz.  Yogada ki duruşlar bize sağlıklı bir fiziksel beden ile beraber daha sakin bir zihnin kapılarını açıyor. 1- 1,5 saatlik pratiklerde sadece hareketlere odaklanarak daha yüksek bir konsantrasyona sahip olabiliyoruz. Aynı zamanda kendimize ve ruhumuza 1-1,5 saatlik bir zaman ayırmış oluyoruz.

Doğru Nefes Sağlıklı Bedenin Anahtarı

Yoga'ya giriş
Yoga’ya giriş, Dogru nefes

Doğru nefes sağlıklı bedenin anahtarı. Yoga pratikleri ciğer kapasitemizi genişletiyor, göğüs çevresindeki kasları güçlendiriyor ve doğru nefes almamız için bizlere yollar gösteriyor. Asanalar ve nefesler iç organları masajlıyor ve toksin atımını sağlıyor. Asanalar ile birlikte daha esnek ve daha kuvvetli hale geliyoruz. Duruşumuz düzeliyor. Bedenimize uyguladığımız baskılardan ve koyduğumuz sınırlardan asanalar ile kurtuluyoruz.

Kimi zaman kendimiz çok sıkışmış, aşırı gergin veya stresli hissederiz. Yoga pratiklerindeki akış ve sakinlik bizi gerginliklerden uzaklaştırır.  Yaşadığımız problemlere karşı tahammülümüz artar. Yogasanalarda beklerken ya da meditasyondayken gösterdiğimiz sabır bizi dış dünyaya karşıda daha sabırlı hale getirir.

Uyku problemi olan kişiler düzenli yoga pratikleri ile daha rahat uyku uyuyabilirler. Devamlı hale gelen yoga uygulamaları kişiyi stresten uzaklaştırır. Yogada artan duygusal farkındalık ile kişi duygusal olarak daha dengede hisseder.

Daha Duyarlı Hale Gelmek

Yoga'ya giriş
Yoga’ya giriş nefes egzersizleri

Yoga ile canlılara, doğaya hatta bütün evrene daha duyarlı hale geliriz.  Bir şeyleri bırakmayı, takılı kalmamayı öğreniriz. Bize verilen ne olursa kabul etmeyi, ancak yüksek çaba göstermeden hiçbir şey elde edemeyeceğimizi görürüz. Her şeyden önce kendi bedenimize, zihnimize ve ruhumuza teşekkür edebilmeyi anlar ve kendimizin daha çok farkına varırız. Sınırlarımızı görür ve onların ötesine geçebilmenin tadını çıkarırız.

Yoga'ya giriş
Yoga’ya giriş İnstagram

Yoga bir takım akrobatik pozlarda durmak, az miktar sebze ile beslenmek ya da sadece fiziksel bir aktivite değil. İnsanlığın hizmetinde, kendi bedenini ve zihnini eğiterek kalıcı mutluluğa ulaşmasını sağlayan bir cevher. Bugünlerde en fazla ihtiyacımız olan evrenle bütünlük içinde olma, kendi içimizde dengede olma halini sağlayan bir öğreti. İnsanlığın yarattığı bu kadim öğretiye birlikte “Merhaba” diyoruz.

Yoga mı? Moda mı? yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikTürkiye’nin En İyi 6 Kış Kamp Alanı
Sonraki İçerikKöroğlu Diyarı Kıbrıscık
Malatya doğumluyum. Malatya'da yaşıyorum. Siyaset bilimi ve Kamu yönetimi mezunuyum ama kurumsal hayata girmeden kurumsal hayatı terk ettim. İki senedir yoğun olarak yoga yapıyorum, bir senedir de eğitmenliğini yapıyorum. Çok yeni bir stüdyom var Malatya'da. Burada insanlara yoganın farklı yönleri göstermeyi istiyorum. Eşimle birlikte bir gün doğal hayata döneminin hayalini kuruyoruz. Doğanın içinde olmayı seviyoruz. Yaşadığımız yerleri bu anlamada dönüştürmek istiyoruz. Elimizden geldiğince sağlıklı yaşamaya çalışıyoruz. Amatörde olsa fotoğraf çekmeyi seviyorum. Gezdiğimiz yerleri cebime koyuyormuşum gibi geliyor. Antik kentlerde, tarihi mekanlarda yoga yapmaktan keyif alıyorum. Daha çok gezmek istiyorum. Daha çok insanla tanışmak hikayelerini dinlemek istiyorum. Gezgin Gazetesinin bana ilham olacağına inanıyorum. Benim keyif aldığım şeylerden keyif alanlarla bir arada olacağım için mutluyum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz