Yozgat Gezilecek Yerler – Tam Liste

0
Yozgat rehberi
Fotoğraf: halkbilimi.com

Küçük bir şehri gezmek, o şehirde tat aramak ve detayları kaçırmamaya özen göstermek demektir. Bir aceleniz dahi olsa bilirsiniz ki, bu kısa seyahatte gittiğiniz yerlere olması gerektiğinden uzun zaman ayırabilirsiniz. Yozgat’ı gezmek için iki günlük bir zaman dilimi yeterli olacaktır. Bu şehri özellikle ilkbahar ayında ziyaret ederseniz, hava şartlarının daha makul olacağını da belirtelim. Şimdi Yozgat hakkında genel ve kısa bilgilere yer verelim. Tabiatıyla meşhur bu yöreyi biraz daha yakından tanıyalım.

Yozgat Nerededir?

Bozok dağlarının yüksek tepesinde İç Anadolu’nun tabiatıyla çevrilmiş mükemmel manzaraları olan il sessiz, sakin yer arayanların da uğrak noktasıdır. Buranın bitki örtüsü övülmeye değerdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 9 derece civarında olan yöre, gezi esnasında iklim şartlarından ötürü sizi zorlamayacaktır.

Yozgat’a Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınız yoksa Yozgat’a hızlı ulaşmak istiyorsanız şehrinizden Yozgat’a sefer düzenleyen otobüsleri tercih edebilirsiniz. Havayoluyla Yozgat’a ulaşmak istiyorsanız altını çizmek gerekir ki, bu şehirde havalimanı yok. Çevre illere Ankara, Kayseri, Sivas ve Amasya’ya havalimanıyla ulaşarak buradaki güzergahlardan taksi, otobüs yahut servis araçlarıyla Yozgat’a gelebilirsiniz.

Yozgat gezilecek yerler tarihi hamam
Fotoğraf: kulturportali.gov.tr

Yozgat Gezilecek Yerler

Türkiyede’ki 81 ilin farklı farklı methini duymmuşsunuzdur. Yozgat belki de bu iller arasında en fazla kaybolanıdır. Yozgat’a yolunuz düşmüşse, burada gezilecek olan yerlere de uğramayı unutmayın. Görülmeye değecek, şaşırtacak, geçmişe götürecek pek çok yer burada ziyaretçilerini bekliyor.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat’ın meşhur yapılarından ilki olan saat kulesi buranın sembolüdür. Her cephesinde farklı bir saat bulunur. Şehirdeki her noktadan duyulan bu saati Tevfik Zade Ahmet Bey zamanında Şakir ustaya yaptırmıştır. Kule 7 kattan oluşmaktadır.

Nizamoğlu Konağı ( Yozgat Müzesi )

1871 yılında çeşitli alanlarda hizmet için kullanılan bu konak, 1985 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. Yüzyıl resim sanatına ait eserlerin bulunduğu üst kattaki odalarda gezinmek ise sanata dair ipuçları elde etmenizi sağlayacak.

Şebek Pınarı Yaylası

Şebek Pınarı Yaylasını Yozgat’ta herkes bilir. Hatta buradaki suların şifalı olduğu da halk tarafından söylenenler arasındadır. Yıllardır piknik alanı olarak kullanılan bölgede oturma alanları da bulunmaktadır. Bir yandan doğanın manzarasını izleyip diğer yandan keyifle bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Karslıoğlu Konağı

Karslıoğlu Konağının isim tarihi 1900’lü yıllarda olsa da, burası 1883 yılında yaptırılmıştır. Konağı satın alan dönemin belediye başkanı Yusuf Karslıoğlu buraya kendi ismini vermiştir. Atatürük’ün konağa ilk geldiğinde de ilk kez burada kaldığı biliniyor.

Kazankaya Vadisi / Kanyonu

Kanyondan doğanın güzelliklerine şahit olurken bir yandan da tarihi kalıntıları gözlemleme imkanı yakalarsınız. Yozgat’ın Aydıncık ilçesine giden Çekerek Alaca yolunun 4 kilometre kuzeybatısında kalan Kazankaya Vadisi yaklaşık 10 km uzunluğundadır. Kanyon içinden akan Çekerek Irmağının berrak görüntüsüne vadideki kasyalıklardan yükselen kibele kabartması, merdiven basamakları, duvar kalıntıları eşlik eder. Kazankaya kasabasının doğusunda bulunan Karagözlük Tepe denilen bir alan bulunmaktadır. Buradaki birbiri ardına inen tarlaların olduğu bölgede yapılan araştırmalar sonucu Hitit Mezarlığına rastlanılmıştır.

Basilica Therma

BasilicaTherma denildiğinde akla gelen buradaki şifalı su oluyor. Kaplıca turizmi açısından ünlü bir yer olan BasilicaTherma, Kral kızı Hamamı, Sarıkaa Roma Hamamı olarak da bilinmektedir. Buradaki kaplıcaların daha çok romatizma, cilt hasalıkları ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği görüşü benimsenmiştir.

Karabıyık Köprüsü

Yozgat’ta gezilecek yerler arasında Karabıyık Köprüsü’nü unutmamak gerekir. Köprünün uzunluğu 54 metredir. Yavuz Sultan Selim tarafından Kanak suyu üzerine yaptırılan köprünün tarihi 1516 yılına uzanıyor. Bu köprü Yozgat Boğazlayan yolu üzerinde bulunmaktadır. 2018 yılında restore edilmiş olup yeniden kullanılmaya hazır hale getirilmiştir.

Çandır Şah Sultan Hatun Türbesi

Şah Sultan Hatun Türbesi’nin en önemli özelliklerinden biri Anadoludakiyvanlı türbeler içinde en önemli örneği teşkil etmesidir. Türbe, yaptırıldığı döneme dair bariz izler taşımaktadır. Yozgat’ın Çandır ilçesinde bulunmaktadır. Şahruh Bey bu türbeyi karısı Şah Sultan Hatun’a yaptırmıştır.

Yozgat Arabaşı çorbası
Fotoğraf: kulturportali.gov.tr

Yozgat Yemekleri

Her ilin kendine özgü lezzetleri vardır. Seyahat esnasında bulunulan yörenin yemeklerini tatmak daha cazip gelebilir. Yozgat yemek kültürü bakımından gelişmiştir. Peki, Yozgat’a gittiğinizde öncelikle hangi yemekleri denemelisiniz? Bu sorunun cevabını bilmiyorsanız hemen bir sonraki başlığa buyurun.

Arabaşı Çorbası

Arabaşı çorbası Yozgat’ın en meşhur yemeğidir. Kalabalık sofraların vazgeçilmez başlangıcı olan bu çorbanın hamuru ayrı bir tepside baklava şeklinde kesilerek pişirilmektedir. Daha sonra çorbanın yanında servis edilir.

Desti Kebabı / Testi Kebabı

Türkiye’nin hemen her yerinde kendini kanıtlamış olan bir lezzete sahiptir testi kebabı… Tabii genellikle testi kebabı olarak bilinse de Yozgat’a özgü deyinde testi kelimesi destiye dönüşüveriyor. Kuzu etiyle yapılan bu kebap Anadolu’nun en meşhur tatlarından biridir. Yozgat’a gelmişken bir de buraya has bir şekilde yapılan türünü deneyiverin. Pişman olmayacaksınız.

Yozgat Böreği

Adından da anlaşılacağı üzere yöreyle özdeşleşmiş bir tattır kendileri! Muhteşem bir çay saati menüsünün olmazsa olmazı Yozgat böreğidir. Özelliği ne diye soranlar için iç dolgusunun ıspanak ve pastırma olduğunu da ekleyelim.

Madımak Yemeği

Madımak bir çeşit ottur. Yozgat’ta denenmesi gereken özel yemeklerden biri olan Madımak’a  bir şans vermenizi öneririz. Bu yemeği etli ve etsiz tercih etmenizde mümkündür.

Parmak Çörek

Pideyi anımsatan tadı ile Yozgat’ta sık sık ekmek niyetine tüketilen parmak çörekler sizi biraz şaşırtabilir.

Bayburt Gezi Rehberi – İpek Yolunun Peşinden yazısını okumak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz