Zonguldak Gezi Rehberi- Kara Elmas’ın Şehri

0
zonguldak gezi rehberi

Zonguldak Gezi Rehberi

Zonguldak, geri planda kalmış bir şehir ve öyle ki tanıtması biraz daha zor. Karadeniz bölgesinde bulunan şehrin komşuları, Karabük, Bartın ve Düzce’dir. Zonguldak’a gelmişken çevresindeki illere de uğrayabilirsiniz. Bu şehri geri planda bırakan adının duyurulamamış olmasından kaynaklanıyor. Aslında tarihe bakıldığında liman şehirlerinden en önemlileri arasında sayıldığı görülecektir.

Zonguldak’a Nasıl Gidilir?

Zonguldak’ta deniz olmasına rağmen buraya ulaşımın deniz yoluyla sağlanamadığının altını çizelim. Buradaki liman yalnızca yük taşımacılığı için kullanılmaktadır. Ayrıca Zongulda’ta havalimanının bulunması da kafaları karıştırmasın. Belli şehirlere, belli saatlerde kalkan tek uçaktan ibaret olan havalimanı henüz gelişmiş değil. Buraya Ankara’dan ve Karabük’ten demiryolu bağlantısı bulunuyor. Daha önce tren yolculuğu yapmadıysanız bunu denemenizi tavsiye ederiz.

Zonguldak Gezilecek Yerler

Zonguldak fazla büyük bir şehir olmadığı için buraya ayıracağınız 3 gün, tüm şehri gezmeniz için yeterli olacaktır. Özellikle İlkbahar ve Yaz ayları seyahat için tercih edilirse, daha uygun hava koşullarıyla karşılaşılır. Şimdi şehri biraz daha yakından tanımak için Zonguldak gezilecek yerler listesinin ilk durağına geçiş yapalım.

zonguldak gezi rehberi

Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak Maden Müzesi, şehrin kimliğini birebir yansıtıyor. 2016 yılında ziyarete açılan müzede idari birim odaları, fuaye, toplantı salonları gibi pek çok kısım bulunuyor. Müzeye girdiğinizde size karşılayan fuaye alanında kömürün oluşumunu anlatan bir video izleme imkanı sunulmuş. Zonguldak’ı daha yakından tanımak istiyorsanız bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Gazi Alemdar Müzesi

Gazi Alemdar müzesinde, Alemdar gemisi sergileniyor. Tarihe ışık tutan bu müzede, halkın mücadeleci ruhunu, Fransızlar tarafından kazanılan başarıyı gözlerinizle görmeniz mümkün. 2008 yılında halkın ziyarete açılan bu önemli mekan size farklı bir atmosfer yaşatacak. Müzeye giriş için ise herhangi bir ücret talep edilmiyor.

zonguldak gezi rehberi
Zonguldak gezi rehberi – Filyos Plajı

Filyos Plajı

Zonguldak deyince akla Karadeniz de gelmiyor değil… Plaja değinmezsek olmazdı. Çaycuma olarak bilinen içsine yakın bir konumda bulunan Filyos plajı yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Burada deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak kadar kolay bir şey yok. Ayrıca plajda bulunan oteller ve restoranlarda seyahatinizi kolaylaştıracak unsurlar arasında. Şayet plaja yakın olmak istiyorsanız, otel rezervasyonunuzu önceden ayarlamanızı öneririz.

Kapuz Plajı

Zonguldak’taki tek mavi bayraklı plaj olarak dikkatleri üzerine çeker. Çocuklu aileler tarafından da en çok tercih edilen plajlardan biridir. Zonguldak gezi rehberi okuyan ve nezih bir plaj arayanlar için burası idealdir. Ayrıca plajda düzenlenen etkinliklere katılarak daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Cüzi bir miktar giriş ücreti bulunan plaj Zonguldak Belediyesi tarafından işletiliyor.

Zonguldak Gezi Rehberi, Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Zonguldak gezilecek yerler tavsiyesi verirken Ilıksu kaplıcalarını atlamak buranın asıl değerli yerini görmezden gelmek olurdu. Zonguldak – Karadeniz Ereğli yolu üzerinde Aşağıçayır köyünde bulunan kaplıcanın pek çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Kaplıcanın suyu27 derece olup termal su olduğu için içilebilir özelliktedir.

zonguldak gezi rehberi
Zonguldak gezi rehberi – Zonguldak Deniz Feneri

Zonguldak Gezi Rehberi, Deniz Feneri

Zonguldak merkezine 2 km. Mesafede bulunan deniz feneri, denizden yaklaşık 53 metre yüksekliktedir. 1985 yılından bu yana elektrikle çalıştırılmaktadır. Yapıldığı yıllarda iki kız kardeşin sorumluluğunda olan fener, günümüzde ise uydular tarafından kontrol edilmektedir. Karadeniz’den geçiş yapan gemilere yol göstermesi Fener’in en önemli özelliğidir.

Zonguldak Gezi Rehberi, Göldağı Tabiat Parkı

Doğa ile iç içe olalım hem biz hem de çocuklar temiz hava alsın diyen aileler için Göldağı tabiat parkı tam bir kurtarıcı. Ayrıca kamp da yapılabiliyor. Seyahatinize renk katmak istiyorsanız kamp malzemelerinizi hazırlayın ve koşun burayı mesken tutun. Doğada huzur bulmak mükemmel olacak!

Diyarbakır Gezi Rehberi

Mardin Gezi Rehberi

Selçuk Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz